Hak-İş'in yürüyüşü başladı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Eylül 2020 - 08:25

Hak-İş’in yürüyüşü başladı

Hak-İş’in yürüyüşü başladı
Son Güncelleme :

11 Haziran 2019 - 15:51

498 görüntülenme

Bolu‘da sendika tercihlerinden dolayı işten çıkarılan çalışanlara destek olmak ve CHP ile HDP’nin kazandığı belediyelerde sendikal baskılar yapmasına karşı çıkmak amacıyla Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet-İş Sendikası Bolu’dan Ankara’ya ‘Emek ve Adalet Yürüyüşü‘ne bugün başladı.

Bolu Belediyesi’ndeki işten çıkarmalar için başlayan yürüyüşte ilk durak Bolu Belediyesi oldu. Geniş katılıma sahne olan yürüyüşte katılımcılar ellerinde pankartlar ile yürümeye başladı. Müzik eşliğinde Demokrasi Meydanı’nda toplanan grup zaman zaman sloganlar attı.

Burada bir basın açıklaması yapan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan çadır eylemlerinde 49 gündür direttiklerini, şimdiki yürüyüş ile de işten çıkarılan 700 işçinin haklarını arayacaklarını söyledi.

AA’nın haberine göre Arslan açıklamalarında; “Bir taraftan Hak-İş üyesi olduğu için Hizmet-İş ve Hak-İş’e bağlı diğer sendikaların üyeleri olduğu için baskı, tehdit, sürgünlerle sendikalarımızdan istifa ettirilen arkadaşlarımızın her gün sayıları arttırılırken bir taraftan seçim meydanlarından, noterden taahhütname yayınlayıp ‘Biz hiçbir işçimizi işten çıkartmayacağız, işine son vermeyeceğiz.’ diyerek elimize noterden taahhütname yayınlayıp, Kur’an öperek millete mesaj veren Bolu Belediye Başkanına sesleniyorum; ‘Bu noter taahhüdü nerede kaldı, nerdesiniz?’ İşçileri, milleti, üyelerimizi, halkı kandırdınız ama Rabbimi kandıramadınız. Bunun hesabını vereceksiniz.'” ifadelerini kullandı.

BOLU HALKININ İRADESİNE SAYGILIYIZ

Bolu halkının seçimine saygılı olduklarını söyleyen Arslan, kimseyi hedef almadıklarını, noterden taahhüt aldıkları halde sözlerinin arkasında durmayanları eleştirdiklerini söyledi.

KILIÇDAROĞLU’NA SESLENDİ

Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim sonrası sözlerini hatırlatan Arslan; “Belediye Başkanlığı koltuğunuza oturduktan sonra bunlar AK Parti’li dönemde, MHP döneminde girdi ben bu işçilerle çalışmıyorum bu işçilerin işine son verin diye asla ve asla söylemeyeceksiniz, kimsenin aşıyla işiyle uğraşmayacağız herkesin işi herkesin aşı olacak felsefemiz bu.’ dedi, kim dedi Kemal Kılıçdaroğlu dedi. Nerede dedi Mersin’de 5 Mart’ta. Ey Kılıçdaroğlu, adalet için, demokrasi için insan hakları için Ankara’dan İstanbul’a yürürken söylediklerin nerede kaldı. Ey Kılıçdaroğlu Mersin’de söylediğin taahhütler nerede kaldı, ey CHP milleti kandırarak milleti yalan yanlış taahhütlerle kandırarak aldığınız oyların hesabı sorulmayacak mı sandınız bunun hesabını soracağız onun için buradayız.” dedi.

Hak-İş ve bağlı sendikaların hiç bir zaman bir siyasi hareketin arkasında olmadığını belirten Mahmut Arslan, CHP ve HDP’li belediyelerin söz verdiklerinin aksine Hak-İş’e bağlı sendikalara karşı düşmanca tavır aldıklarını söyledi.

Maksat İstihdam