Hak-İş'e bağlı işçilere Antalya'da büyük baskı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 09:58

Hak-İş’e bağlı işçilere Antalya’da büyük baskı

Hak-İş’e bağlı işçilere Antalya’da büyük baskı
Son Güncelleme :

20 Temmuz 2019 - 15:14

481 görüntülenme

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından el değiştiren bazı belediyelerde Hak-İş Konfederasyonu‘na bağlı sendika üyelerine baskı, zorlama ve mobbing çalışmaları yapılıyor. Hizmet-İş Sendikasının verdiği bilgilere göre Antalya Büyükşehir Belediyesi‘nde de zorla istifa ettirmeler yaşanıyor.

CHP ve HDP’nin yerel seçimlerde kazandığı bazı belediyelerde yaptığı işçi kıyımlarına Antalya da eklenmiş durumda. Alınan bilgilere göre Antalya’da Hizmet-İş Sendikası üyesi olan 4 bin 589 kişi zorla istifa ettirildi. Yine alınan bilgilere göre işçilere üst amirleri tarafından; “Talimat gereği Hak-İş Sendikası üyeliğinden çıkılacaktır” mesajı gönderildi. 100 işçi ise belediyede ve iştiraklerde ekmeğinden edildi.

(Hizmet İş Antalya Şube Başkanı M. Talha Kandil)

İSTİFALAR İLK AYDAN BAŞLADI

Antalya Büyükşehir Belediyesi son yerel seçimlerde CHP’li Muhittin Böcek tarafından kazanıldı. 4 ayı aşkın sürede ise sendikal baskıların önüne geçilemedi. Konu ile ilgili açıklamayı Hizmet İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Muhammed Talha Kandil yaptı. Kandil, sürecin her geçen gün daha kötüye gittiğini, sadece Haziran ayında 3 bin 768 üyenin zorla istifa ettirildiğini, son bir ayda ise bin işçinin daha istifa ettirildiğini söyledi.

‘SENDİKA DEĞİŞMEYİ REDDEDENLER KOVULUR’

Kandil, seçim sürecinde işçilere Muhittin Böcek tarafından; “İşten çıkarmalar olmayacak” sözü verildiği halde bugün bu durumun yaşandığını söylerken, sendika değiştirmeyi kabul etmeyen işçilerin kovulmayla tehdit edildiğine dikkat çekti.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre yönetim tarafından 4 aydır işçilere psikolojik baskı uygulandığını söyleyen Kandil, insanların kovulma korkusundan işlerini dahi yapamadığını söyledi.

Maksat İstihdam