Hak-İş ve Memur-Sen'den tepki | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Eylül 2020 - 09:11

Hak-İş ve Memur-Sen’den bazı belediyelere tepki

Hak-İş ve Memur-Sen’den bazı belediyelere tepki
Son Güncelleme :

08 Mayıs 2019 - 13:54

369 görüntülenme

31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerin ardından bazı belediyelerin sendikal baskısından şikayet eden Hak-İş ve Memur-Sen Konfederasyonları duruma tepki gösterdi.

AA’ya açıklama yapan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, büyük emek ve uğraş ile bugünlere getirdikleri sendikalara yönelik baskıdan şikayet etti. Türkiye’nin dört bir yerinde üyesi bulunan Hak-İş’e bağlı sendikalara üye olanların bazı belediye yönetimlerince sendika değiştirmeye zorlandığını söyleyen Mahmut Arslan, bu yapılanın sendikal örgütlenmeye müdahale olduğunu söyledi.

Seçimden sonra Hak-İş’e bağlı sendikalardan istifa ettirilen üye sayısınn 8 bin 700 olduğunu vurgulayan Mahmut Arslan, yapılan tüm uyarılara rağmen bazı belediyelerin baskıları sürdürdüğünü söyledi. Mahmut Arslan baskı yapan belediyelerin isimlerini de şöyle kaydetti; “Bunlar Bolu başta olmak üzere İstanbul’un Esenyurt ve Küçükçekmece, Manisa’nın Akhisar, İzmir’in Menderes ve Ödemiş, Bilecik’in Bozüyük, Zonguldak’ın Ereğli ve kısmen Artvin belediyeleri.”

HASSASİYETLERİMİZİ DİLE GETİRDİK

Seçimden sonra İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nu ve Ankara’da Mansur Yavaş’ı ziyaret ettiklerini ve hassasiyetlerini dile getirdiklerini söyleyen Arslan, İstanbul ve Ankara’da baskının söz konusu olmadığını fakat durumun değişeceğinin bir garantisinin de olmadığını kaydetti.

MEMUR-SEN’DEN DE BENZER TEPKİ

Önceki gün bir açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yeni seçilen bazı belediye yönetimlerinin ellerindeki gücü kullanarak çalışanları Memur-Sen’den istifa etmeye zorladıklarını kaydetti.

Baskılar nedeniyle bir ay içinde 5500 memurun sendikalarından istifa ettiğini söyleyen Ali Yalçın, yapılan uyarılara aldırmadan bu baskıların sürdüğünü kaydetti.

Ali Yalçın konu ile ilgili şunları kaydetti; “Bazıları ilk fırsatta gerçek yüzlerini gösterdi. Yıllarca gizlendikleri mevziden çıkarak, hak hukuk tanımadan, aziz bildiğimiz ekmeği ve emeği tehdit aracına dönüştürerek üyelerimize karşı baskı uyguluyor. Baskıların yaşandığı Akhisar, Ankara, Antalya, Akçakoca, Amasya, Bolu, Bilecik, Bayburt, Bozüyük, Çankırı, Gölbaşı, Elmadağ, Esenyurt, Osmancık, Sorgun, Kastamonu, Küçükçekmece, Kütahya, Taşköprü, Tosya, Torbalı ve Ödemiş belediye yönetimlerini bir kez daha uyarıyoruz. Bu yaşananlar Memur-Sen’e ve temsil ettiği değerlere karşı sistematik bir operasyondur.”

Maksat İstihdam