Hak-İş toplantısında EYT detayı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 17:09

Hak-İş toplantısında EYT detayı

Hak-İş toplantısında EYT detayı
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2019 - 11:23

1.288 görüntülenme

Yakın zamanda 14. Olağan Genel Kurul yapacak Hak-İş Konfederasyonu, hem genel kurul gündemini görüşmek, hem de gündemi değerlendirmek için Hak-İş Başkanlar Kurulu toplantısı yaptı. Toplantıda kamuoyunda Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak da bilinen EYT‘liler önemli yer tuttu.

2 Temmuz’da Genel Başkan Mahmut Arslan önderliğinde Hak-İş Genel Merkezde yapılan toplantıda çeşitli kararlar alındı. İşçi ve emekçi kesimine dair önemli detayların olduğu kararlarda EYT de geniş yer tuttu.

EYT İÇİN ACİL ÇÖZÜM GELİŞTİRİLMELİDİR

Hak-İş’in toplantısında çıkan sonuçlarda Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak bilinen kesime ait mağduriyetin IMF politikalarının bir sonucu olduğuna vurgu yapıldı.

Prim gününü doldurduğu halde 1999’da çıkan yasa ile yaş nedeniyle emekli olamayan vatandaşların koalisyon döneminde aktüeryal dengeyi sağlamak adına getirilen yasanın mağduru olduğunu söyleyen Hak-İş, ardından bu sistem içinde emeklilik yaşında kademeli geçiş sisteminin aktif-pasif oranını iyileştirmediği vurgulandı.

Hak-İş Başkanlar Kurulu konu ile ilgili prim ödeme günü sayısını doldurmuş, sigortalılık süresi bitmiş fakat yaşa takılmış olanlar içinde işten çıkarılmış veya çalışma gücünü kaybetmiş olanların mağduriyetlerinin acilen giderilmesini talep etti.

Maksat İstihdam