Maksat İstihdam

Hak-İş: “Kıdem Tazminatı tartışmasının zamanı ve yöntemi…”

Hak-İş: “Kıdem Tazminatı tartışmasının zamanı ve yöntemi…”
158 görüntülenme
29 Haziran 2020 - 18:19

Türkiye’de kıdem tazminatı tartışmaları sürerken, sendikalardan da konuya ilişkin bugün çok önemli açıklamalar art arda geliyor. Milyonlarca çalışanı doğrudan ilgilendiren kıdem tazminatı konusunda Hak-İş ve Türk-İş’ten ayrı ayrı açıklamalar geldi. Biri sert, diğeri daha yumuşak olan açıklamalar iki büyük konfederasyondan ayrı ayrı geldi.

KAMU-ÖZEL SEKTÖR TÜM ÇALIŞAN HABERLERİ BURADA–TIKLA-TAKİP ET

HAK-İŞ KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

Bugün Yönetim Kurulu toplantısı yapan Hak-İş Konfederasyonu, son dönemlerin en büyük tartışma konusu olan Kıdem Tazminatı ile ilgili bir açıklama yayınladı. Hak-İş açıklamasında, kıdem tazminatı konusunun zaman ve yöntem olarak yanlış olduğu belirtildi. Covid salgını nedeniyle önemli bir süreçten geçtiğimizi ve dünyanın gıpta ile baktığı bir süreçte bu tartışmaların konuşulmasının yanlış olduğunu söyleyen Hak-İş, diyalog ve katılımcılığın esas alındığı her çözüm arayışına geleceklerini belirtti.

Hak-İş’in açıklaması şu şekilde;

“Mevcut kıdem tazminatı sisteminde; çalışanların büyük bir kısmının kıdem tazminatına erişememesi, kıdem tazminatı tavan uygulaması, kıdem tazminatını hak etmek için bir yıl çalışma şartı gibi çalışanlar arasında adaleti sağlamayan ve çalışma barışına uymayan birtakım şartlar bulunmaktadır. HAK-İŞ olarak; istisnasız her bir çalışan için güvence altına alınacak, haksızlıkların, adaletsizliklerin yaşanmayacağı bir sistemin geliştirilmesi gerektiğini her platformda defaten dile getirdik.

Çalışma hayatının bu önemli sorununu sosyal diyalog anlayışı ekseninde sosyal taraflarla müzakere etmeye açık olduğumuzu bir kez daha belirtmek isteriz. Diğer yandan, ülkemizde salgınla mücadelenin ekonomik ve sosyal etkileri halen devam etmektedir. Bu salgın döneminde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde toplumun her kesimini kapsayan politikalar hızla hayata geçirilmiş, rahat bir geçiş ve normalleşme süreci sağlanmaya çalışılmıştır.

Ülkemiz, ekonomik, sosyal ve sağlık alanında hayati önemde birçok düzenlemeyi gerçekleştirerek dünyaya örnek olmuşken, kıdem tazminatı gibi çalışma hayatının tüm kesimlerini ilgilendiren böylesine mühim ve hassas bir konunun tartışılmasını yöntem ve zamanlama açısından uygun görmemekteyiz.

HAK-İŞ olarak; çalışma barışını, sosyal diyaloğu ve ortak katılımı her daim destekleyen öncü bir işçi konfederasyonu olduk. Son dönemde kıdem tazminatına ilişkin gelişmeleri yakından takip ederek, katıldığımız tüm görüşmelerde bu öneri ve görüşlerimizi açıkça dile getirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın tarafların süreçlere tam katılım sağlaması ve ortak bir akıl ile hareket edilmesi konusundaki yaklaşımı büyük önem taşımakta olup, sosyal diyaloğa verdiği önem bizleri memnun etmiştir.

HAK-İŞ Yönetim Kurulu olarak; ülkemizde yeni bir modelin kurulabilmesi için tüm işçi ve işveren konfederasyonlarının ve devletin birlikte yürüteceği bir sosyal diyalog mekanizması çerçevesinde çalışmaların gerçekleştirilmesi gerektiğini savunmaktayız. Kıdem tazminatının hak edilmesi ve erişilmesi konusunda yaşanan sorunların ortadan kaldırılması, uygulanabilir ve sürdürülebilir bir noktaya taşınmasını garanti edecek güçlü bir sistem talep etmekteyiz. Çalışma hayatının en önemli konularından biri olan kıdem tazminatının uygun bir zamanda, katılımcı bir yöntem ve pozitif bir yaklaşım ile çalışanlar lehine çözüme kavuşturulmasını konuşmaktan ve tartışmaktan yana olacağız.”

TÜRK-İŞ KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

Az önce Türk-İş Ankara Temsilcisi Nihat Zengin bir açıklama yaparak, kıdem tazminatı değişimine kesinlikle karşı olduklarını belirtti. Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisinin kıdem tazminatı olduğunu söyleyen Zengin; “Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Türk-İş kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. Türk-İş Genel Kurulları’nda oy birliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir” ifadelerini kullandı ve Kıdem Tazminatı’nın mevcut halini koruması gerektiğini söyledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.