HAK-İŞ ile Binali Yıldırım görüştü | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 10:03

HAK-İŞ ile Binali Yıldırım görüştü: “Taşerona zam detayı”

HAK-İŞ ile Binali Yıldırım görüştü: “Taşerona zam detayı”
Son Güncelleme :

31 Mayıs 2019 - 14:39

7.065 görüntülenme

Hak-İş Konfederasyonu’nun İstanbul’da düzenlediği temsilciler toplantısının konuğu Cumhur İttifakı’nın İBB adayı Binali Yıldırım oldu. Yıldırım burada bir konuşma yaparak taşeron meselesine değindi.

Hak-İş ile bir araya gelen Binali Yıldırım, CHP’nin kazandığı belediyelerde Hak-İş’e bağlı sendikalara üye işçilerin baskı altına alındığını ve zulme uğradığını söyledi.

Toplantıdan önce Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ile Binali Yıldırım arasında da 15 dakikalık bir görüşme gerçekleşti.

HAK-İŞ ÜYELERİNE BASKI

CHP’nin kazandığı belediyelere eleştiri getiren Yıldırım; CHP’li belediyeler var. Kazandıkları yerlerde iki günde yaptıklarını gördünüz. Hemen HAK-İŞ üyesi işçileri ne yaptılar? Zorla istifa ettirmeye çalıştılar, işten atmaya kalktılar. Bunlar sicili bozuk. Gerçek niyetleri fırsat ellerine geçtiğinde çok daha iyi anlaşılıyor. Hani nerede sendikal örgütlülük? Hani nerede çalışanın hakkına, hukukuna saygı? İsteyen, istediği sendikaya üye olacaktı? Laflar güzel, işe gelince çalışma barışını, iş güvencesini oradan kaldırmak işlerine geldiğinde hiç tereddüt etmiyorlar. Sizlerde hakkınızı, hukukunuzu korumak için aslanlar gibi mücadele edeceksiniz”

TAŞERONA ZAM

Taşeronlara vaat ettikleri enflasyon farkının ödenmesini sağladıklarını söyleyen Binali Yıldırım; Taşerondan kadroya geçenlerin 2019 yılı için enflasyon farklı verilmemişti. Neden verilmedi? Toplu sözleşmelerde bu hüküm yer almadığı için. Bir hüküm olmamasına rağmen bu işin doğru olmadığını burada bir inisiyatif almak gerektiğini düşündük, taşındık ve belediyelerle, Büyükşehir belediyesiyle de paylaştık. 615 lira enflasyon farklarının verilmesini sağladık”dedi.

Maksat İstihdam