"O taşeronlara da tediye verilmeli" | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 09:18

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan: “O taşeronlara da tediye verilmeli”

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan: “O taşeronlara da tediye verilmeli”
Son Güncelleme :

31 Ocak 2019 - 14:16

985 görüntülenme

31 Ocak 2019 Perşembe günü itibari ile işçilerin liave tediyeleri yattı. Paralarını alan işçiler dışında bazı taşeronlar ve işçiler bu kapsamdan dışarda kaldı. Bu konuda Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan‘dan önemli bir talep geldi.

TÜM İŞÇİLERE VERİLMELİYDİ

Yazılı bir açıklama yapan Hak-İş Genel Başkanı Arslan, 696 sayılı KHK ile kamuda veya mahalli idarelerde alt işveren şirketlerde ççalışan işçileri, kamu kurumlarının işçi kadrosuna ve doğrudan mahalli idarelerin şirketlerine geçirilmesi yönünde düzenleme yapıldığını anımsattı.

Pek çok işçiye ilave tediye ödemesi yapıldığına dikkat çeken Arslan, mahalli idareler, yani belediyelerde sürekli işçi olarak çalışan işçilere ilave tediye ödemesi yapılsa da, aynı iş yerinde, aynı işi yapan fakat belediyelerin alt şirketlerinde çalışanların ilave tediye alamadığını söyledi.

İŞYERLERİNDEKİ HUZURU KAÇIRIR

Bu durumun Anayasa’daki eşitlik ilkesine ve sosyal devlet anlayışına ters olduğunu vurgulayan Arslan,  işçiler arasında ayrımcılığın iş yerlerinde barış ve huzurun bozulmasına neden olacağına da dikkat çekti.

Arslan son olarak; “Mahalli idareler şirketlerinde çalışan işçilere de ilave tediye ödenmesi konusunda yasal düzenlemenin acilen yapılmasını istiyoruz” dedi.

Maksat İstihdam