"Bolu'dan Ankara'ya yürüyeceğiz" | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Eylül 2020 - 00:43

Hak-İş Genel Başkanı: “Bolu’dan Ankara’ya yürüyeceğiz”

Hak-İş Genel Başkanı: “Bolu’dan Ankara’ya yürüyeceğiz”
Son Güncelleme :

26 Mayıs 2019 - 19:58

499 görüntülenme

Bolu Belediyesi‘nde 31 Mart seçimlerinin ardından göreve gelen Tanju Özcan yönetiminin Hak-İş’e bağlı sendikalardan 97 işçiyi görevden atması başta Hak-İş Konfederasyonu olmak üzere işçi camiasının tepkisini çekti

Uzun süredir Bolu’daki Demokrasi Meydanı’nda işten çıkarılan 97 işçi ve Hizmet-İş Sendikası temsilcilerinin düzenlediği oturma eylemi sürüyor. İşçiler 24 Mayıs’tan beri oturma eylemi yaparak tepkilerini gösteriyor.

Eylem yapan işçilere destek vermek için Bolu’ya gelen Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan önemli açıklamalar yaptı.

VAATLERİN ARKASINDA DURMALI

Bolu’da konuşan Arslan, herhangi bir taşkınlık yapmadan eylem yapmayı sürdürdüklerini ve bu işten çıkarmalara tepkilerini göstermek için burada olduklarını belirtirken, kendilerinin belediye başkanı ile de görüştüklerini ve seçim öncesi verdiği vaatlerin arkasında durması gerektiğini belirttiklerini söyledi.

Açıklamasına devam eden Arslan; “Bolu halkının verdiği karara saygılıyız. Halkın iradesini asla tartışmıyoruz. Biz Bolu halkının iradesiyle belediye başkanı seçilen başkanın tavrına, üslubuna ve yöntemine itiraz ediyoruz. O nedenle bu itirazımızı bundan sonra da sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU’NA SESLENDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da seslenen Mahmut Arslan, Kılıçdaroğlu’nun seçim öncesinde kazandıkları belediyelerde hiç bir işçiyi çıkarmayacaklarını söylediğini, keza belediye başkanı seçilen arkadaşlara da talimat verdiğini belirtti. Kılıçdaroğlu’na; “O söylediklerinizin arkasında mısınız? Yoksa bu bir seçim propagandası mıydı? Eğer o sözünüzün arkasındaysanız Bolu Belediyesinde 97 arkadaşımızın sırf AK Parti döneminde işe girdiği için işten çıkarılmasına neden sessiz kalıyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

CHP GENEL MERKEZİ’NE YÜRÜYECEKLER

Gün itibari ile Hak-iş’e bağlı sendikalardan 12 bin 900 kişinin sendikalarından istifa ettirildiğine dikkat çeken Arslan, baskının da devam ettiğini, bunun da toplu sözleşme görüşmeleri sürerken yapıldığını vurgulayan Hak-İş Başkanı, işçilerin sözleşmesiz bırakılarak mağdur edilmek istendiğini vurguladı.

Bolu’da işten çıkarılan vatandaşların haklarını aramak için plan yaptıklarını söyleyen Arslan, bu kapsamda Bolu’dan başlayarak Ankara’daki CHP Genel Merkezi’ne kadar yürüyeceklerinin haberini verdi.

Maksat İstihdam