Maksat İstihdam

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan: “Taşeronların mağduriyetleri giderilmeli”

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan: “Taşeronların mağduriyetleri giderilmeli”
1.869 görüntülenme
23 Ocak 2019 - 9:00

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici‘yi ziyaret eden Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan‘ın gündeminde taşeronlar vardı.

Kadroya geçen işçilere 2018’den 2020’ye kadar altı aylık dönemlerde sadece yüzde 4 zam yapıldığına yeniden dikkat çeken Mahmut Arslan, bu rakamların dönem enflasyonu dikkate alınarak yapıldığını fakat enflasyonun son olarak yüzde 20.3 oranında gerçekleştiğini, asgari ücretliye de bu orandan fazla zam yapılmışken kadroya geçen taşeronların maaşına da benzer oranda zam istediklerini yineledi.

Ak Parti döneminin işçilerin haklarının korunduğu dönem olduğunu söyleyen Arslan, bu yıl asgari ücrete yüzde 26 oranında zam yapıldığını, memur ve emeklilerin enflasyon farklarını aldıklarını, fakat taşeronlara hala yüzde 4+4  zam olduğunu söyledi. Enflasyon farkının taşeronlara da uygulanması için Cumhurbaşkanı dahil tüm makamlara taleplerini ilettiklerini söyleyen Arslan, BBP’yi de bu taleple ziyaret ettiklerini söyledi.

BAZI KAMU KURUMLARI İŞÇİYİ TAHRİK EDİYOR

Bazı kamu kuruluşlarında çalışan taşeronlara yüzde 4 oranındaki zammın bu yılki değil, geçen yılki asgari ücrete göre yapılmasına dikkat çeken Arslan; “Bu ciddi bir sorun olarak karşımızda. Yüzde 4 oranını yeni asgari ücrete değil, 2018’in asgari ücreti olan 1603 liraya yapıyorlar. Sonra rakam yeni asgari ücretin altında kaldığı için oraya yükseltiyorlar. Dolayısıyla kasıtlı olarak birinci altı ay ödenmesi gereken asgari ücreti bir kısım kamu kuruluşları uygulamak istemiyor. Bu çalışma barışını tehdit eden, çalışma barışını bozmaya yönelik bir adımdır. İlgili bakanlıkları bir kez daha uyarıyorum. Bu işçiyi tahrik etmektir, işçiye karşı bir tavırdır. Lütfen bu yaklaşımlardan vazgeçsinler.” dedi.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.