Hak-İş'ten Albayrak'a: "Taşeronların maaşı artmalı" | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

29 Eylül 2020 - 10:10

Hak-İş Başkanı Arslan’dan Albayrak’a: “Taşeronların maaşı artmalı”

Hak-İş Başkanı Arslan’dan Albayrak’a: “Taşeronların maaşı artmalı”
Son Güncelleme :

07 Şubat 2019 - 12:29

887 görüntülenme

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın kadro alan veya alamayan tüm taşeronların maaşlarına yönelik iyileştirme talebi sürüyor. Geçtiğimiz gün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ı makamında ziyaret eden Mahmut Arslan, taşeronların maaşına zam talebini yineledi.

Daha önce pek çok kez kadro alan veya alamayan taşeronların maaşlarına değinen Arslan, verilen maaşların enflasyon karşısında yetersiz kaldığına işaret etmişti. Geçtiğimiz yıl kadroya geçen taşeronların toplu iş sözleşmesi kapsamında mağdur olduğunu sıkça dillendiren Arslan, tüm kurumlara gerekenin yapılmasına dair taleplerini iletiyor.

Bilindiği üzere taşeronlar ile yapılan iş sözleşmesi gereğince 2020 yılına kadar taşeronların maaşları 6 aylık dönemlerde yüzde 4+4 oranında artıyor. Fakat 2018’de gerçekleşen enflasyon bu artışı yetersiz kılıyor. Pek çok kurumda taşeronlara asgari ücret üzerinden zam verilse de bu yetersiz kalıyor.

MAHMUT ARSLAN ENFLASYON ZAMMI İSTEDİ

Hak-İş Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız ile birlikte Berat Albayrak’ı makamında ziyaret eden Arslan, 696 sayılı KHK ile kadroya geçen ve KİT’lerde kadro kapsamı dışında kalan tüm taşeronların maaşlarının 2018 yılı için açıklanan yüzde 20.30 oranında enflasyon zammını alması gerektiğini iletti.

Maksatistihdam.com