Genel Af çıkacak mı? Yargıtay Başkanı'ndan görüş geldi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Eylül 2020 - 01:35

Genel Af çıkacak mı? Yargıtay Başkanı’ndan görüş geldi

Genel Af çıkacak mı? Yargıtay Başkanı’ndan görüş geldi
Son Güncelleme :

28 Şubat 2019 - 12:00

257 görüntülenme

24 Haziran Seçimleri sonrasında Milliyetçi Hareket Partisi tarafından ortaya atılan genel af konusu hala gündemde. Hükümlüler ve yakınları merakla ‘genel af çıkacak mı?‘ sorusuna yanıt arıyor. MHP ile Ak Parti arasında bir dönem uyuşmazlık yaşatan af konusunda Yargıtay Başkanı da görüş bildirdi.

Genel af konusu ilk olarak MHP tarafından ortaya atıldı. İlk zamanlar Ak Parti bu konuya ılımlı bakmadı. Fakat MHP’nin ısrarı üzerine hükümet de konunun kamu vicdanını yaralamayacak bir çözüme kavuşturulmasını istedi.

Genel af konusunda son olarak infaz sisteminin değişmesi üzerine çalışmalar olduğu biliniyor. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit de konuya yorum getirdi.

‘KARŞIYIM’

Ankara Kızılay’da bulunan Yargıtay binası içinde toplantıya başkanlık eden Yargıtay Başkanı Cirit, son günlerin gündemi olan genel af konusunu değerlendirdi. Cirit, kurum olarak konu ile ilgili resmi görüş bildirmeseler de, kişisel olarak affa karşı olduğunu söyledi.

Konu ile ilgili Cirit’in ifadeleri şöyle gerçekleşti; “Bu konuda kurumsal bir görüşümüz yok ama ben af çıkmasına karşıyım. Affın şöyle bir şeyi var, önceki dönemlerde yüzde 40 ceza geçiş süreciydi. Bizim 2005 tarihinde getirilen yeni ceza sisteminde, ceza kanundaki yaptırımlar ve cezaevindeki kalış süreleri de artırıldı. İnfaz sürelerine yüzde 40 yatması gereken süre idi son dönemde bu oran yüzde 66 oranında oldu. Eskiden 4 yıl yatılıyordu şimdi 6,5 yıl yatıyorsunuz. Cezaevlerindeki yetersizlik ise herkesçe malum”

Maksat İstihdam