Gelecek Partisi’nden esnaf için 8 öneri

26 Ocak 2021 - 01:15

Gelecek Partisi’nden esnaf için 8 öneri

Gelecek Partisi’nden esnaf için 8 öneri
Son Güncelleme :

08 Aralık 2020 - 14:25

5 görüntülenme

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun Ak Parti’den ayrıldıktan sonra kurduğu Gelecek Partisi, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, esnaflar için 8 maddelik bir öneri sundu. Koronavirüs tedbirleri için geçen 9 ayda esnafın büyük mağduriyet yaşadığını belirten Gelecek Partisi, giderlerini karşılayamayan bazı esnafların kepenk kapatmak zorunda kaldığına vurgu yaptı.

HÜKUMETE ÖNERİ

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda hükumete yönelik esnaf için 8 maddelik öneri yayınlayan Gelecek Partisi şunlardan bahsetti;

1- Esnafın; kira, elektrik, su, doğalgaz gibi genel giderlerinin yarısı pandemi süresi sonuna kadar devlet tarafından üstlenilmeli. Yarısı için de 1 yıl ödemesiz ve faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır.

2- Geliri olmayan işletmelerin tüm vergi ve sigorta yükümlülükleri pandemi sürecinin bitimine kadar durdurulmalıdır.

3- Tüm işletmeler için kira stopajları pandemi dönemi boyunca kaldırılmalıdır.

4-17/04/2020 tarihinden sonra işe girmiş ve/veya ücretsiz izne gönderilmiş çalışanların da 7244 sayılı kanun kapsamına alınarak nakdi ücret desteğinden faydalanması sağlanmalıdır.

5- Pandemi süreci kapsamında SGK prim ödemesi tahakkuk ettirilmemiş çalışanlar için emekliliğine ilişkin sigorta priminin devlet desteğine alınması ile emeklilikte gün kaybının önüne geçilmelidir.

6- Aynı şekilde işverenler için de pandemi sürecindeki Bağ-Kur primleri hibe destek kapsamına alınmalıdır.

7- Vatandaşlarımızın 7256 sayılı yasa kapsamına giren borçlarının ödeme başlangıç tarihleri 1 yıl ertelenmeli ve 60 eşit taksite bölünerek ödeme kolaylığı sağlanmalıdır.

8- Maliye E-haciz işlemini 1 yıl boyunca uygulamamalıdır. 6183 sayılı amme alacaklarının tahsil usulü hakkında kanun kapsamındaki alacaklara ilişkin icra takipleri de durdurulmalıdır.

] }