EYT'liler dikkat: 5 yıl sonra 1000 TL'ye düşebilir | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

24 Eylül 2020 - 01:48

EYT’liler dikkat: 5 yıl sonra 1000 TL’ye düşebilir

EYT’liler dikkat: 5 yıl sonra 1000 TL’ye düşebilir
Son Güncelleme :

20 Şubat 2019 - 19:35

2.029 görüntülenme

Emekli olmak için prim ve gün şartını tamamladığı halde 1999’da çıkan yasa nedeniyle emekli olamayanlara ‘Emeklilikte yaşa takılanlar‘ ismi veriliyor. Önceki gün bir toplantı yapan EYT‘liler maaşları ve emeklilik durumları ile ilgili bilgiler verdi.

Ankara’da yaptıkları gösterişli mitingin ardından önceki gün Kocaeli’de bir araya gelen EYT’liler kritik konulara değindi. Toplantıda mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayan EYT mağdurları, aynı zamanda maaşlarının nasıl düştüğünü ve nasıl bir mağduriyet içinde olduklarından söz etti.

EYT grubunun sözcülüğünü yapan Naim Avcı, normalde 10 bin günü dolmuş bir çalışanın eski hesapla 2 bin 500 TL maaş alması gerektiğini, fakat kendi hesaplarına e-Devlet üzerinden baktıklarında 1600 TL maaş göründüğünü söyledi.  800 TL prim alsalar bile hesapların tutmadığını belirten Avcı, baktıklarında 4-5 yıl daha ödemelerinin kaldığına vurgu yaptı.

Avcı’nın hesaplarına göre 5 yıl sonra hala emeklilikte yaşa takılan bir kişi 1000 TL maaş alacak. Bu da emeklilikte yaşa takılanların prim ödedikçe maaşlarının düşmesi gibi haksız bir durum yaratacak. EYT’lilerin her ay 3 bin lira üzerinde maddi kayıplarının oluştuğuna dikkat çeken Avcı, adaletin yerini bulmasını istedi.

PİŞMANIZ

90’ların sonunda bu yasanın çıkması sırasında hiç bir şey yapmadıklarını itiraf eden Avcı; ‘ O günlerde dikkat etmedik, ayağımızı uzatıp TV izledik, o gün biz de emekli kardeşlerimizle yürümeliydik’ sözleri ile duyduğu pişmanlığı dile getirdi.