Maksat İstihdam

EYT raporu: “Yasa çıksa bile hepsi emekli olamaz”

EYT raporu: “Yasa çıksa bile hepsi emekli olamaz”
253 görüntülenme
23 Eylül 2019 - 12:18

Türkiye son günlerde sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun’un EYT raporunu konuşuyor. Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu üyesi Profesör Doktor Vedat Bilgin’e sunulan bu rapor şu an Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın masasında. EYT son dakika gelişmeleri için Özgür Erdursun’un raporunun detayları var.

Talepleri için yıllardır mücadele veren EYT mağdurları nihayet sonuç almaya başladı. Cumhurbaşkanı artık soruna bizzat eğiliyor. Bu kapsamda Vedat Bilgin’e yetki verildi. Amaç meclis açıldığında bu sorunu halletmek.

5 MİLYONDAN FAZLA EYT’Lİ VAR

Bu kapsamda Özgür Erdursun’a hazırlatılan raporda EYT’li sayısının 5 milyon 404 bin olduğu ifade edildi. Fakat bugün yasa çıksa emekli olabileceklerin sayısı 750 bin ila 1 milyon arasında kalıyor. Yani EYT’lilerin 5’te 1’i anında emekli olacak. Kalan mağdurların çözümü 10 yıla yayılacak. 1 milyon emeklinin SGK’ya 14 milyar lira maliyeti olacak.

Emeklilikte Yaşa Takılanlardan sadece 5’te 1’inin bugün yasa çıksa bile emekli olamayacak olmasının nedeni prim günü sayısı. Bir çok kişi henüz 25 yıl hizmet süresini bitirmemiş durumda. Diğer emeklilik türleri ile ilgili de şu ifadelere yer verildi; “Emekli Sandığı’na tabi çalışan kadın ve erkekler emekli olduklarında çalışırken aldıkları maaşın yarısını alacaklarından emeklilik hakkından yararlanacakların oranı yüzde 10-15’ler civarında olacaktır. Bağ-Kur’da kadınlarda 20 yıl 7200 prim günü, erkeklerde ise 25 yıl 9000 prim günü tamamlayanların sayısı yüzde 25 civarındadır. Bu durumda emeklilikte yaşa takılanların emekliliği en az 10 yıllık süreye yayılacaktır.”

“YENİ BAŞLIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yetki verilen Vedat Bilgin ise konu ile ilgili; “Henüz gelişmelerin ve çalışmaların çok başındayız. Ortada somut bir durum yok. Bu uzun soluklu bir çalışma olacak” ifadelerini kullandı.

Maksat İstihdam

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.