EYT konusu Cumhurbaşkanlığı'na soruldu | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Eylül 2020 - 10:10

EYT konusu Cumhurbaşkanlığı’na soruldu

EYT konusu Cumhurbaşkanlığı’na soruldu
Son Güncelleme :

18 Temmuz 2019 - 17:54

337 görüntülenme

Emeklilikte Yaşa Takılanlar seslerini duyurmak için ellerinden geleni yapıyor. Sayıları milyona yaklaşan EYT‘liler ile ilgili son gelişme mecliste yaşandı. EYT son dakika haberleri içinde mecliste verilen soru önergesi dikkatleri çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Vekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, mecliste Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a hitaben bir soru önergesi verdi. Önergede Türkiye’deki EYT’li sayısı soruldu. Önergede ayrıca İŞKUR’a kayıtlı iş arayan emekli sayısı ile EYT’li sayısı da soruldu.

SADECE YAŞA TAKILMA MAĞDURİYETİ DEĞİL

Zeybek açıklamasında EYT’li vatandaşların tek mağduriyetinin emeklilik değil, yaşlı hallerinde çalışmak zorunda olmanın getirdiği fiziki rahatsızlıklar da olduğunu belirtirken, ekonomik krizin getirdiği maddi zorlukların da EYT’lilerin üstüne her geçen gün daha çok yük bindirdiğini vurguladı.

TBMM’nin öncelikli gündem maddesinin EYT’liler olması gerektiğine dikkat çeken Zeybek, EYT’lilerin doğal ve haklı taleplerine dair şu ana kadar siyasilerin bir çözüm sunmamış olmasını eleştirdi.

FUAT OKTAY’A SORU ÖNERGESİ

Ulusal’da yer alan habere göre, EYT’liler ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması talebiyle bir soru önergesi veren Zeybek, şu soruları yöneltti;

“Ülkemizde Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) kaç vatandaşımız vardır?

İŞKUR ‘a başvurarak iş arayan emekli sayısı nedir?

İŞKUR ‘a başvuran ve iş arayan kaç emeklilikte yaşa takılan vardır?

Emeklilikte Yaşa Takıldığı için emekli olamayan, yaşı ilerlediği için iş bulamayan vatandaşlarımız için öncelikli istihdam planı mevcut mudur?

Emeklilik yaşı dolmasına rağmen pirimi dolmadığı için emekli olamayan kaç vatandaşımız vardır?”

Maksat İstihdam