EYT için meclise teklif verildi! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

25 Eylül 2020 - 15:17

EYT için meclise teklif verildi!

EYT için meclise teklif verildi!
Son Güncelleme :

20 Temmuz 2019 - 19:26

294 görüntülenme

Geçtiğimiz günlerde tatile giren mecliste tatil öncesi önemli bir gelişme yaşandı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar bu gelişme sonrası heyecanlandı. EYT son gelişmeler içinde bugün meclise sunulan EYT kanun teklifi yer alıyor.

CHP Hatay Milletvekili Suran Şahin, meclise EYT’liler için bir kanun teklifi sundu. Teklifte sigorta prim gün sayısını ve hizmet süresini doldurmuş fakat emekli olabilmek için yaşa takılmış kişilerin sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanması istendi.

CHP’li Şahin’in sunduğu teklifte şu maddelere yer verildi;

SAĞLIK HİZMETLERİNDEN YARARLANAMIYORLAR

Şahin, kanun teklifinde EYT’li pek çok vatandaşın işsiz kalması veya yeterli gelir elde edememesi dolayısı ile sağlık hizmetlerinden yoksun düştüğünü, bu nedenle kendilerine genel sağlık hizmetinin ücretsiz sunulması gerektiğini söyledi.

EYT’lilerin sağlık hizmetini ücretsiz almamasının sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmadığını söyleyen Şahin, bu kapsamda Anayasa’nın 2. maddesi uyarınca bu vatandaşların prim ödeme şartı aramaksızın sağlık hizmetlerinden ücret vermeden yararlanması gerektiğini vurgulayan Suran Şahin, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına dair teklifi meclise sundu.

Maksat İstihdam