EYT için Finlandiya modeli mi? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 10:37

EYT için Finlandiya modeli mi?

EYT için Finlandiya modeli mi?
Son Güncelleme :

02 Haziran 2019 - 14:32

4.490 görüntülenme

Emeklilikte yaşa takılanlar gündemdeki yerini koruyor. Mağduriyetlerinin çözümünü bekleyen EYT’liler için önceki günlerde Binali Yıldırım bir açıklama yaparak konu üzerinde çalışılacağını söylemişti.

Uzmanlar ise Binali Yıldırım’ın işaret ettiği çalışmanın Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yürütüldüğünü ve konu ile ilgili Finlandiya Modeli‘nin düşünüldüğünü söyledi.

FİNLANDİYA MODELİ NEDİR?

Uzmanların aktardığı bilgilere göre Almanya’da da uygulanan Finlandiya modeli emeklilik yaşını 65-67 arasında ön görüyor. Fakat emekliliğine belirli bir süre kalanlara alınacak maaş için her yıl yüzde 2 eksik maaş ödemesi, yani bu maaştan emekli olunması uygulaması var. Kabul edenler hemen emekli oluyor.

SAYI NE KADAR?

Türkiye’deki istatistiklere göre Finlandiya modeli olursa bundan yararlanabilecek, emekliliğine 4 yıldan fazla kalan EYT kapsamındaki vatandaş sayısı 500 bin.

Uygulama hayata geçerse emekliliğine 4 yıl kalan bir kişi yüzde 8 oranında daha az bir maaş ile hemen emekli olabilir. 3 yıl için ise bu oran yüzde 6 olacak.

Maksat İstihdam