Maksat İstihdam

Esnafa salgın boyunca asgari ücret desteği istendi

Esnafa salgın boyunca asgari ücret desteği istendi
227 görüntülenme
11 Mayıs 2020 - 13:31

Covid-19 pandemisinin ülkemize girdiği 11 Mart 2020 tarihinden itibaren pek çok işletme salgın riskini önlemek adına İçişleri Bakanlığı kararı ile kapatıldı. Normalleşme planı içinde bir çok işletmenin 2-3 ay içinde kademeli ve tedbirli olarak yeniden açılması planlasa da, gerek kapalı dönemde, gerekse tedbirli dönemde esnafların eskisinden çok daha az iş yapacağı da aşikar. Bu nedenle esnaflara ve işletmelere asgari ücret desteği sıkça dillendiriliyor.

Konu ile ilgili son açıklama CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık’tan geldi. Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması için soru önergesi veren Karabıyık, salgın sürecinde esnafın durumuna değindi.

DESTEK VERİLSİN

Salgından etkilenen bir çok basit usul vergi mükellefi olduğunu belirten Karabıyık, bu kişilere acilen asgari ücret oranında destek verilmesi gerektiğini belirtti. Salgından dolaylı veya doğrudan etkilenen mükellef sayısının 783 bin 455 olduğunu söyleyen Karabıyık, salgın nedeniyle kapatılan veya kısıtlanan iş yerlerinde bu desteğin uygulanması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.