Erken terhis ne zaman başlayacak? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

25 Eylül 2020 - 16:13

Erken terhis ne zaman başlayacak?

Erken terhis ne zaman başlayacak?
Son Güncelleme :

27 Haziran 2019 - 9:00

223 görüntülenme

Dün TBMM’de yeni askerlik sistemi onaylandı. Sistem Cumhurbaşkanı onayından da geçti ve resmileşti için bir engel kalmadı. Askerliğin 6 aya düşmesi ile birlikte silah altında bulunan er ve erbaşlara da erken terhis yolu açıldı. Peki yeni askerlik sistemi ile erken terhis ne zaman başlayacak?

Yeni askerlik sistemi Resmi Gazete’de yayınlandı ve artık Türkiye’de askerlik sistemi kökünden değişti. Sistem askerlik görevini yeni yapacaklar kadar kışladaki uzun dönem askerlik yapanları da ilgilendiriyor. Askerliğin 6 aya düşmesi ile şu an askerlik yapan 100 bin asker terhis olabilecek.

ERKEN TERHİS NE ZAMAN?

Son yapılan açıklamalarda erken terhis için net bir tarih verilmedi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son yaptığı açıklamada kışladaki gençlerimizin terhis işlemlerinin bir an önce başlayacağını ve kısa zamanda eksik ve yanlış olmadan askerlik süresini tamamlayan 100 bin askerin terhisinin gerçekleşeceğini söyledi.

Akar yasanın çıkması ile birlikte terhis işlemlerinin yapılması için çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğinin altını çizdi.

BEDELLİ ASKERLİK NE KADAR?

Yeni askerlik sistemi ile birlikte bedelli askerlik de kalıcı hale geldi. Yasada bedelli veya dövizle askerlik yapacaklar için 30 bin liralık fiyat belirlendi ve bu paranın tek seferde ödenmesine karar kılındı. Bir yıl için 145 bin kişi bedelliden yararlanabilecek.

Maksat İstihdam