Erhan Usta’dan atanamayan öğretmenler açıklaması « Maksat İstihdam

23 Kasım 2020 - 18:54

Erhan Usta’dan atanamayan öğretmenler açıklaması

Erhan Usta’dan atanamayan öğretmenler açıklaması
Son Güncelleme :

03 Kasım 2020 - 23:36

120 görüntülenme

İYİ Parti‘nin Ekonomi Politikaları Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta, başta ekonomi olmak üzere yaptığı açıklamalar ile dikkatleri çekmeye devam ediyor. Son olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Usta, eğitimdeki sorunlara ilişkin önemli detaylar paylaştı.

EĞİTİM KALİTESİNİ TUĞLA DEĞİL REFORM ARTTIRIR

Eğitimin niteliği ile büyüme arasında ilişkinin OECD verileri tarafından ispatlandığını söyleyen Erhan Usta, fakat eğitimin niceliği ile büyüme arasında böyle bir ilişki olmadığını söyledi. Şu ana kadar ülkemizde eğitimin niceliği için bir çok iş yapıldığını söyleyen Usta, ülkemizin de temel iktisat anlayışının inşaat olması nedenli, eğitimin de inşaat politikaları ile halledilmeye çalışıldığından söz etti.

Eğitim politikalarına girdi odaklı bakılmasına tepki gösteren Usta; “Keşke bütçenin yarısını alsak da, bu sonucu yarısı ile elde etsek. Neticede bütçenin tamamını verseler sonuç böyle olduktan sonra ne olacak?”

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER

Eğitim ile ilgili açıklamalarına devam eden Usta; “Öğretmenlerimizin niteliği ile ilgili ciddi sorunlar var. Bu konuda bir şey yapılmış değil. Özlük haklarının iyileştirilmesi için sözler var, bu sözler tutulmuyor. ” diyen Usta, sözü atanamayan öğretmenlere getirdi.

An itibari ile 400-500 bin civarı iş bekleyen fakat atanamayan öğretmen olduğunu açıklayan Erhan Usta, bu noktada temel sorun olarak “eğitim-istihdam planlaması olmamasını” gösterdi.