Emlakçılıkta yeni dönem başlıyor: Olmayan yapamayacak! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Ekim 2020 - 03:21

Emlakçılıkta yeni dönem başlıyor: Olmayan yapamayacak!

Emlakçılıkta yeni dönem başlıyor: Olmayan yapamayacak!
Son Güncelleme :

14 Ekim 2020 - 11:56

59 görüntülenme

Türkiye’de 60 bin kadar emlakçı olduğu düşünülüyor. Fakat bu sektörde gereken düzenlemelerin yapılması bir çok mağduriyete neden oluyor. Bu konuda bir açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, emlakçılık sektöründe yeni bir düzenlemeye gidildiğini söyledi. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre artık emlakçılık için yetki belgesi gerekecek. Bakan Pekcan, yeni düzenlemeye değindi.

ARTIK YETKİ BELGESİ GEREKECEK

Ülkemizde gayrimenkul satışlarının yarısının emlakçılar aracılığı ile yapıldığına dikkat çeken Ticaret Bakanı Pekcan, 60 binin üzerinde işletme bulunduğunu fakat kayıt dışı rakamlar nedeniyle bundan daha çok faaliyet olduğunun altını çizdi.

” Yaptığımız düzenleme ile şeffaf, hesap verebilen ve kayıt altında bir emlakçılık sektörü oluşturulmasını ve sektörün yakından takip edilerek haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını amaçlıyoruz”

Emlakçılara yetki belgesi için verilen sürenin 31 Ağustos’ta bittiğini hatırlatan Pekcan, emlakçılar için geçerli olacak süreci şu şekilde değerlendirdi; “Bundan böyle, yeni bir emlak işletmesi açılabilmesi için taşınmaz ticareti konusunda en az 100 saatlik eğitim alınması ve mezuniyet durumuna göre en az 12 ay veya 6 ay emlak danışmanlığı yapılmış olması gerekmektedir. En az 100 saatlik mesleki eğitim almayanlar ve mesleki deneyime sahip olmayanlar emlak işletmesi açamayacak. Ayrıca, emlak işletmesi sahipleri ile şirket yetkililerinin Seviye 5, emlak işletmesinde sigortalı çalışanların ise Seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi ile faaliyet gösterme yükümlülüğü olacak. Bu sayede sektördeki işgücünün niteliğine önemli katkı sağlanacak ve tüketicilerin daha kaliteli hizmet alması mümkün olacak”