Emeklilikte yaşa bekleyen sigortasız çalışmalı mı? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Eylül 2020 - 03:15

Emeklilikte yaşı bekleyen sigortasız çalışmalı mı?

Emeklilikte yaşı bekleyen sigortasız çalışmalı mı?
Son Güncelleme :

18 Mayıs 2019 - 17:31

1.223 görüntülenme

Prim gününü doldurduğu halde yaş nedeniyle emeklilik hakkı elde edemeyen pek çok EYT‘li çalışmaya devam ettiği sürece emekli aylığı düşecek endişesi ile kayıt dışı çalışmaya yöneliyor. Emeklilikte yaşa takılanlar içinde sigortalı çalışmayı bırakmak doğru mu? sorusunu soran pek çok kişi mevcut.

Habertürk yazarı Ahmet Kıvanç merak edlienleri yanıtladı.

İŞ GÜVENCESİ VE SAĞLIK HİZMETİ OLMAYACAK

EYT’li bir okuyucusunun; ‘prim günümü doldurduğum zaman çalışırsam emekli olana kadar emekli aylığım düşer mi? Çalışmamak doğru mu?’ sorusunu yanıtlayan Kıvanç, prim günü yaklaşmış ama emekliliğinde yaş doldurmasını beklemek zorunda kalacakların emekli aylığının düşeceğini söyledi.

Emeklilik için yaşı beklemek zorunda kalanların kayıt dışı çalışması durumunda ihbar ve kıdem tazminatı hakkı olmayacağını hatırlatan Kıvanç, bu süreçte iş güvencesi ve sağlık hizmetinden de mahrum kalacaklarını söyledi.

Aylık bağlanma oranının 2008’den sonra yüzde 50 oranında düştüğüne dikkat çeken Kıvanç, bu durumunda da emeklilik için yaş bekleyenleri kayıt dışı çalışmaya ittiğini, bunun da kayıt dışı istihdamı bir hayli arttırdığını söyledi. Fakat kayıt dışı istihdam etmenin suç olduğunu vurgulayan Kıvanç, bu durumun düzeltilmesi için acil bir yasal düzenleme getirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Maksat İstihdam