Emekli maaşı nasıl yükseltilir? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Eylül 2020 - 01:19

Emekli maaşı nasıl yükseltilir?

Emekli maaşı nasıl yükseltilir?
Son Güncelleme :

23 Şubat 2019 - 9:00

388 görüntülenme

Çalışanların en büyük amaçlarından biri emeklilikte yüksek maaş almak. Emekli maaşının yüksek olması için çabaların henüz çalışma aşamasında başlaması gerekiyor. Bunun için de bilinmesi gereken bazı püf noktalar var.

Emekli maaşının yükselmesi son derece önemli. Çalışma hayatı bitince dar gelirli sınıfına düşmemek için emekli maaşını çalışırken arttırmak gerekiyor. Emekli maaşına zam için belirli formülleri uygulamak gerekiyor.

MAAŞINIZIN DÜŞÜK GÖSTERİLMESİ BÜYÜK KAYIP

Emeklilikte yüksek maaş almanın formülü genelde çok çalışmak ve çok prim günü yatırmak olarak biliniyor. Fakat bu tek başına yeterli değil. Hatta bazı durumlarda günü az olan biri daha çok emekli maaşı alabiliyor. Bunun nedeni ise brüt maaş.

Aylık kazanç emekli maaşını doğrudan etkiler. Bazı işverenler tüm uyarılara rağmen çalışanlarının maaşını düşük bildirebiliyor. Bu yüzden bordronuzu sıkça kontrol edin. Maaşınızın az gösterilmesine asla razı olmayın.

Keza prim, ikramiye, kira yardımı gibi ek ödemeler varsa mutlaka bunları da brüt kazancınıza eklettirin.

BİRDEN FAZLA YERDE ÇALIŞMAK

Sabah’ın haberine göre eğer imkanınız varsa birden fazla yerde sigortalı olarak çalışmak prime esas kazancınızı yükseltir. Keza Bağ-Kur yerine SSK’dan emekli olmak daha avantajlıdır.