Eleştirilerin odağındaki Merkel aldığı tedbirleri savundu | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Kasım 2020 - 23:24

Eleştirilerin odağındaki Merkel aldığı tedbirleri savundu

Eleştirilerin odağındaki Merkel aldığı tedbirleri savundu
Son Güncelleme :

29 Ekim 2020 - 18:45

66 görüntülenme

2 Kasım’da Almanya’da devreye girecek yeni Covid-19 paketi tartışmaların odağına oturmuş durumda. Eleştiri oklarının hedefine Almanya Şansölyesi Angela Merkel var. Alınan önlemleri az bulan çevrelere cevap veren Merkel; “Alınan önlemler ve getirilen kısıtlamalar gerekli, orantılı ve uygun önlemlerdir.” dedi.

EKONOMİK CANLILIK DEVAM ETMELİ

Fransa’da ulusal karantina ilan edilirken, Almanya’da sadece belirli mekanların kapatılmasına yönelik önlem alınması Merkel’in planını tartışmaya açık hale getirdi. Merkel konu ile ilgili, temasların önlenebildiği yerde ekonomik hareketliliğin devam etmesi gerektiğini savunarak, alınan tedbirlerin gerekli olduğunu, bunun yerine hastaneler dolana kadar beklemenin geç olacağını savundu.

Tedbirlerin tartışılmasına karşı değil, aksine taraf olduğunu söyleyen Merkel; Alınan önlemlerin tartışılmasını açık toplumumuzun bir işareti olarak görüyorum. Ancak yalanlar, komplolar ve nefret, kamuoyundaki tartışmalara ve virüse karşı mücadeleye zarar veriyor. Yalan ile gerçek, doğru ile yanlış arasındaki farklar bulanıklaştırılmamalıdır. Bilimsel olarak yanlış olduğu kanıtlanan şey açıkça ifade edilmelidir. Alınan hijyen önlemleri salgının durdurulmasına yeterli olmadı. Bunun için her bireyin daha tutarlı temas kısıtlamasına uymalıdır. Başka çaremiz yoktur. Alınan önlemlere karşı popülist çıkışlar yapanlar sorumsuz davranmaktadır. Herkes bu salgına karşı gereksiz temaslardan kaçınarak aktif olarak yardım edebilir. Bu tarihi krizi atlatmanın tek yolu budur” dedi.