Eksik primde 5 yıl çözümü | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

29 Eylül 2020 - 08:52

Eksik primde 5 yıl çözümü

Eksik primde 5 yıl çözümü
Son Güncelleme :

22 Temmuz 2019 - 7:00

208 görüntülenme

Emeklilik çalışma hayatındakilerin en nihai hedefi. Emekli olmak için yaşını tamamlayıp prim günü eksik olanlar ise farklı yollar arıyor. Eksik prim günü tamamlamak için bazı yollar mevcut.

İş bulan çalışanlar deneme süresi nedeniyle aylarca primsiz kalabiliyor. Ayrıca kayıt dışı çalışan sayısı da prim günleri açısından sıkıntı oluşturuyor. TÜİK verilerine göre 10 milyon kişiye yakın kayıt dışı çalışan mevcut. Sigortasız çalışmalarda SGK’ya bildirim yapılmıyor. Bazen ise yüksek maaşa rağmen asgari ücretten prim yatan çalışanlar oluyor.

PRİM EKSİK KALIYOR

Yukarıdaki durumlar nedeniyle pek çok kişi emeklilik zamanı geldiğinde prim sorunu yaşamaya başlıyor. Fakat bu konuda yapılacak şey ‘hizmet tespit davası‘ açmak oluyor. Bu çalışanın bir hakkı olarak karşımıza çıkıyor. Bu dava sayesinde binlerce kişi emekliliğini elde etmeyi başardı.

DAVA AÇARKEN YANINIZDA BU BELGELER OLSUN

İşçi bu davayı sigortasız çalışarak geçirdiği sürenin son yılından başlayarak 5 yıl geriye dönük tespit edilmesini talep ederek açabilir.

Davayı açarken şahitleriniz ve belgeleriniz olması gerekiyor. Ayrıca sigortalının iş yeri sicil dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, ticaret odası kayıtları, vergi mükellefiyet kayıtları, bilir kişi gibi belgeler de lazım.

Dava dışında askerlik borçlanması, doğum borçlanması gibi yöntemler de etkili olabiliyor.

MEMURLAR NASIL TAMAMLAR?

Posta’da yer alan habere göre eksik prim günü bulunan memurlar ise ücretsiz izin sürelerini borçlanarak emeklilik hakkını elde edebiliyor. Sigorta olmadan yapılan doktora ve TUS için yurt içinde veya yurt dışında yapılan öğrenim süreleri de emeklilik için saydırılabiliyor. Avukatlar ise staj sürelerini borçlanabilir. Doktorlar ise fahri asistanlık sürelerini borçlanabilir.