Dünyada son 24 saatin Covid gelişmeleri: Toplam ölü 1 milyon 300 bini aştı! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Kasım 2020 - 06:52

Dünyada son 24 saatin Covid gelişmeleri: Toplam ölü 1 milyon 300 bini aştı!

Dünyada son 24 saatin Covid gelişmeleri: Toplam ölü 1 milyon 300 bini aştı!
Son Güncelleme :

14 Kasım 2020 - 1:14

87 görüntülenme

Dünya geçtiğimiz Ocak ayından beri Corona kabusu ile yaşıyor. İlk olarak geçtiğimiz yılın ilk günlerinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra zamanla tüm dünyaya yayılan Virüs şu an tüm ülkelerde etkisini arttırarak göstermeye devam ediyor. Özellikle Kuzey Yarım Küre’de kış mevsiminin yaklaşması ile endişeler de giderek artıyor. Öte yandan insanlığın en büyük umudu Koronavirüs aşısı haline gelmiş durumda. Son 24 saatteki Koronavirüs gelişmeleri sizlerle.

TOPLAM ÖLÜM 1 MİLYON 300 BİNİ AŞTI

Bugün itibari ile Corona Virüs kaynalı Covid-19 pandemisinde bir eşik daha geçildi. Son 24 saatte bildirilen vakalar ile 14 Kasım 2020 itibari ile toplam ölü sayısı 1 milyon 306 bin 899 oldu. Bu sayı sadece 12 gün önce, yani 2 Kasım’da 1 milyon 200 bindi. Yani dünyada sadece son 12 günde 100 bin kişi daha Covid-19 hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi.

Son 24 saatte en çok ölüm bildiren ülke Amerika Birleşik Devletleri oldu. ABD’de son 24 saatte 1280 kişi yaşamını yitirdi. ABD’yi 1.022 ölüm sayısı ile Brezilya takip ediyor. Avrupa’da en yüksek ölüm sayısı ise 932 ile Fransa’da gerçekleşti.

TÜRKİYE’DE CORONA GELİŞMELERİ

Son 24 saatte ülkemizde Corona vaka sayısı ilk kez 3 bin sınırı aştı. Toplam test sayısı ise bugün 150 bin olarak gerçekleşti. Ülkemizde ağır vaka sayısı ve hastanelerdeki yoğun bakım doluluk oranı giderek artıyor. Vatandaşlardan tedbir alması isteniyor.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelgede, temaslı olanlardan belirti göstermeyenlere test yapılmaması kararı güne damga vuran tartışmalı karar oldu.

OKUMAK İÇİN TIKLA: SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN CORONA GENELGESİ

DÜNYADAN GELİŞMELER

Öte yandan dünya genelinde virüs ile mücadele son hızıyla devam ediyor.

İkinci dalganın vurduğu Bulgaristan’da sağlık çalışanları yorgunluktan ve bitkinlikten isyan etmiş durumda. Hastanelerin baş hekimleri durumlarının kritik olduğunu bildiriyor.

İtalya’da vaka sayıları yeniden artışta. Özellikle Napoli’den kötü haberler geliyor. Napoli’de hastaneler dışarıda tedavi yapabilmek için acil servis dışına oksijen tankları çıkardı.

Öte yandan ABD’nin dahi çocuğu olarak adlandırılan ve SpaceX, Tesla gibi ünlü firmaların CEO’su Elon Musk’tan ilginç bir açıklama geldi. Musk şimdiye kadar üç test yaptırdığını, 2’sinin pozitif, birinin negatif olduğunu söyledi ve tüm bu Corona sürecinin ‘düzmece’ olduğunu iddia etti.

AŞI GELİŞMELERİ

Öte yandan aşı ile ilgili gelişmeler gelmeye devam ediyor.

Yüzde 90 fayda sağladığı ispatlanmış olan ve iki Türk’ün içinde bulunduğu Biontech ve Pzifer ortak aşısı dünyanın pek çok yerinden sipariş alıyor. Türkiye’nin siparişte öncelikli olacağı açıklandı.

Endonezya halkına toplu biçimde Corona aşısı uygulayacak.

Çin Halk Cumhuriyeti de Biontech ile Pzifer’ın ortak aşısının ulusal tıbbi ürünler idaresi’nden klinik deneme onayı alındığını söyledi.