Dünya Sağlık Örgütü kötü haberi verdi: En az 1 yıl daha aşı yok! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

21 Eylül 2020 - 18:06

Dünya Sağlık Örgütü kötü haberi verdi: En az 1 yıl daha aşı yok!

Dünya Sağlık Örgütü kötü haberi verdi: En az 1 yıl daha aşı yok!
Son Güncelleme :

04 Eylül 2020 - 22:14

164 görüntülenme

Dünya en az 9 aydır Covid-19 salgınını konuşuyor. Ocak’ta Çin’in Wuhan kentinde çıktıktan sonra yavaş yavaş dünyaya yayılan, son gelen ülkelerden biri olan ülkemizde ise Mart başından beri etkisini gösteren Corona salgını dünya ekonomisinin ve sağlığının yanı sıra toplumun psikolojisini ve sosyal yaşantısını tek kelime ile ‘perişan’ etti.

İnsanlar artık salgından kurtulmak ve bir an önce eski hayatlarına dönmek için Corona aşısı beklemeye başladı. Fakat bugün Dünya Sağlık Örgütü’nden çok kötü bir haber geldi.

2021 ORTASINA KADAR AŞI YOK

Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Margaret Harris, şu ana kadar dünya genelinde insan üzerinde denenen tüm aşıların yüzde 50’den fazla ‘açık etkinlik sinyali’ göstermediğini, yani işe yaramadığını söyledi.

Her ne kadar ABD ve Rusya’dan aşı haberleri gelse ve Ekim sonu için sözler verilse de, DSÖ aynı fikirde değil. Harris’e göre etkin ve yaygın bir aşının 2021’e kadar gelmesi zor görünüyor.

Dünya Sağlık Örgütü, burada temel amacın, geçerli ve etkin aşının tüm ülkelerde kullanılacak şekilde olması olduğunu, bunun da 2021 yılının ortasına, yani en az 1 yıl içinde olmasının mümkün olduğunu düşünüyor.

Kaynak: Reuters