Depremden sonra halkı tahrik etmek isteyen hesaplara inceleme şoku! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Kasım 2020 - 17:35

Depremden sonra halkı tahrik etmek isteyen hesaplara inceleme şoku!

Depremden sonra halkı tahrik etmek isteyen hesaplara inceleme şoku!
Son Güncelleme :

30 Ekim 2020 - 23:24

79 görüntülenme

Bugün öğle saatlerinde İzmir’in Serinhisar ilçesinin Ege Denizi kıyılarında yaşanan depremin ardından Türkiye tek yürek oldu. Deprem bölgesine devlet ve özel fark etmeksizin bir çok kurum yardıma koştu. Fakat bazı kötü niyetli provokatif sosyal medya hesapları halkı yaşam tarzı üzerinden ayrıştırma amacıyla bu acı günde bile harekete geçti.

Depremin ardından bazı kişiler İzmir’de yaşayan vatandaşlarımıza dil uzatmaya kalkarak, yaşam tarzı üzerinden provokasyon amacı güden tweetler atmaya başladılar. Halktan da büyük tepki gören bu tweetler karşısında İçişleri Bakanlığı bünyesindeki emniyet güçleri harekete geçti.

O HESAPLAR İNCELEME ALTINDA

EGM tarafından yapılan açıklamada; “Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve bağlı il birimlerince kanunların verdiği yetki çerçevesinde suç ve suçlularla mücadele amacıyla internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütülmektedir. Yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında İzmir ve çevre illerde meydana gelen deprem üzerinden bölge halkına yönelik aşağılayıcı, tahkir ve tezyif edici paylaşımlarla halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine düşmanlığa ve/veya kin beslemeye alenen tahrik eden hesaplara ilişkin ‘tespit’ çalışmaları ivedilikle başlatılmış, tespit edilen kişiler hakkında gerekli çalışmalar yapılarak adli mercilere intikal ettirilecektir. Konunun tarafımızca hassasiyetle takip edildiği hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur”  ifadeleri kullanırken, İzmir Depremi sonrası provokatif mesajlar paylaşanlarla ilgili gerekenin yapılacağı bilgisine yer verildi.