Demir işçilerinin serinleme çabası | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

22 Eylül 2020 - 13:06

Demir işçilerinin serinleme çabası

Demir işçilerinin serinleme çabası
Son Güncelleme :

08 Temmuz 2019 - 14:00

277 görüntülenme

Sıcak havalara rağmen Karabük’te 200 derecelik ocakta çalışan demir işçileri serinlemek için birbirlerine su tutuyor.

Karabük’ün Kurtuluş Mahallesi’nde faaliyet gösteren bir haddehanede hurda demirin yumuşatıldığı ocaklarda görevli işçiler, 800 ila bin 200 derece sıcaklıkta ocaktan çıkan sıcak demiri ellerindeki maşa aracılığıyla merdaneye veriyor.

Birbirlerine su sıkarak serinliyorlar

İnşaat ve profil demiri olarak çıkan sıcak ürünler kesilmek üzere ızgaraya gidiyor. İşçilerin sıcaktan etkilenmemesi için ise dev pervanelerle çalışma alanları serinletilmeye çalışılıyor.

İşçiler ayrıca ellerine aldıkları çeşme hortumlarıyla birbirlerine su sıkarak serinliyor. Yarım saatte bir verilen dinlenme molaları pervaneler altında geçiriliyor.

İşçilerden 23 yaşındaki Davut Kara, “Bin 200 derece olan ocak sıcaklığına 35 derece olan hava sıcaklığı da eklendiğinde inanılmaz bir sıcaklık oluyor. Bu sıcaklıkta çalışmaya çalışıyoruz. Sıcaktan durulmadığı için kendimizi pervanelerle ve su ile serinletmeye çalışıyoruz. Başka türlü bu sıcaklıkta çalışılmaz” dedi.

“Nerede bir serin ortam varsa orada bulunmaya çalışıyoruz”

40 yaşındaki Emin Tepeli de şunları anlattı:

“Bin 200 derece sıcaklıkta demir üretimi alıyoruz. Ortam sıcaklığı 50 derecenin üzerine çıkıyor. Günümüz şartlarında zor bir meslek. Kendimizi su ve pervanelerle serinletiyoruz. Yarım saat çalışıp yarım saat istirahat zamanımız oluyor. Ancak bu şekilde çalışabiliyoruz. Nerede bir serin ortam varsa, orada bulunmaya çalışıyoruz. Her mesleğin kendine göre şartları, zorlukları var. Ama bizim mesleğimiz biraz daha ağır basıyor. Kolay değil. Ekmeğimiz helalinden olsun, bizim olsun.”

Kaynak: DHA