Maksat İstihdam

Davayı taşeron işçi kazandı: Emsal fazla mesai kararı

Davayı taşeron işçi kazandı: Emsal fazla mesai kararı
134 görüntülenme
29 Haziran 2020 - 17:10

Son yıllarda Yargıtay, işverenler ile işçiler arasında uyuşmazlıkları çözmek için emsal kararları üst üste veriyor. Bunun son örneği fazla mesai konusunda geldi. Üniversite yemekhanesinde taşeron olarak çalışan bir şef garson, taşeron firmanın değişmesi ile işten çıkarılınca bazı alacakları için mahkemenin yolunu tuttu ve süreç başladı.

Önce iş mahkemesine giden taşeron, işine herhangi bir sebep gösterilmeden ve ihbar verilmeden son verildiğini arz ederken, sadece sözlü olarak yeni firmanın kendisini çıkardığını anlattı. Taşeron işçi, teknik olarak kullandıkları aletler aynı olduğu için iki şirketin birbirinin devamı olduğunu söyleyip, önceki şirketten alamadığı fazla mesai ve haftalık izin çalışmalarının karşılığını talep etti. Davalı taraf ise davanın reddini istedi.

Uyuşmazlığı çözemeyen iş mahkemesi konuyu Yargıtay 9.Hukuk Dairesi‘ne bıraktı.

KAMU-ÖZEL SEKTÖR TÜM ÇALIŞAN HABERLERİ BURADA–TIKLA-GRUBA KATIL

EMSAL FAZLA MESAİ KARARI

Yargıtay, emsal bir karar alarak fazla mesainin ödenmesini gerektiğini belirtirken, hesaplamaları şu şekilde yaptı;

“Bir işçinin günde en fazla fiilen 14 saat çalışabileceğinin kabulü gerekir.

Bu durumda 24 saat çalışıp 24 saat dinlenme usulüyle yapılan çalışmalarda bir hafta 3 gün diğer hafta ise 4 gün çalışma yapılacağından, yasa hükmü gereğince, haftalık normal çalışma süresi dolmamış olsa dahi günlük 11 saati aşan çalışmalar fazla çalışma sayılmaktadır.

Bu çalışma sisteminde işçi ilk bir hafta (3×3=) 9 saat takip eden hafta ise (4×3=) 12 saat fazla çalışma yapmış sayılmalıdır. Çalışma şeklinin 24 saat mesai 48 saat dinlenme şeklinde olduğu durumlarda ise, işçi birinci hafta 3 gün ikinci ve üçüncü haftalar 2 gün dördüncü hafta yine 3 gün çalışacağından, ilk hafta (3×3=) 9 saat, ikinci ve üçüncü haftalarda (2×3=) 6 saat, dördüncü hafta ise yine (3×3=) 9 saat fazla çalışmış sayılacaktır.

1475 sayılı önceki İş Yasasında günlük 11 saati aşan çalışmaların fazla çalışma sayılacağına ilişkin bir hüküm bulunmadığından, söz konusu yasanın yürürlükte olduğu dönemde gerçekleşen, 24 saat çalışıp 48 saat dinlenme usulüyle yapılan çalışmalarda, haftalık 45 saatlik normal çalışma süresinden fazla çalışma yapılması mümkün olmadığından, işçinin fazla çalışma yaptığının kabulü mümkün değildir.

Ancak değinilen yasa döneminde gerçekleşen 24 saat mesai 24 saat dinlenme usulüyle yapılan çalışmalarda, 4 gün çalışılan haftalarda (4×14=) 56 saat çalışma yapılacağından, sadece bu haftalarda işçinin haftalık (56-45=) 11 saat fazla çalışma yaptığının kabulü gerekir.”

Özetle Yargıtay, fazla mesai ücretlerinin çalışmanın gerçekleştiği dönemdeki işçi ücretleri üzerinden hesaplanması gerektiğine kanaat getirdi.

Maksat İstihdam

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.