Maksat İstihdam

Daha çok Suriyeli vatandaşlık alabilir

Daha çok Suriyeli vatandaşlık alabilir
470 görüntülenme
10 Aralık 2019 - 21:49

Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle Ankara’daki Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleşen “Her İnsan Bir Dünya” temalı konferansın konuğu Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan’ın gençler ile buluşmasından birbirinden önemli konulara değinilirken, Cumhurbaşkan Erdoğan Suriyeliler ile ilgili bir soruya da cevap vererek merakları giderdi.

Konuşmasına 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlayarak başlayan Erdoğan, insanın doğuştan gelen haklara sahip olduğunu, hayatın her alanını kapsayan bu hakları ihlal etmenin zulüm olduğunu anlattı.

KYK borçlarından Nobel ile ilgili pek çok konuda açıklama yapan Erdoğan’ın açıklamalarında Suriyeliler ile ilgili kısım da dikkatleri çekti.

110 BİN VERDİK, 110 BİN DAHA VERECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yöneltilen sorulardan biri de Suriye meselesiydi. Suriye’de güvenli bölge ile ilgili gelen soruda Erdoğan’a Türkiye’nin bölgede bir iskan oluşturma için yeterli planı olup olmadığı sorulurken, bu bölgelere gitmenin Suriyelilere zorunlu mu olacağı, yoksa gönüllü mü olacağı soruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konu ile ilgili;

Şu an itibari ile 110 bin Suriyeli’ye biz vatandaşlık verdik. Biz bu 110 bin vatandaşlığın dışında diğerleri için de bu vatandaşlık sürecini daha da arttırmak durumundayız. Niye çünkü bu ülkede bu insanlar kaçak göçek yaşamasın. Biz bombalardan kaçanları Suriye’ye göndermedik. Öyle bir niyetimiz de yok.

Biz bu noktada kabiliyeti olan insanları niçin kalkıp da bombalara teslim edelim. Kendi topraklarına dönmek isteyenler gönüllük esasına göre oralara dönecektir.

444 kilometrelik Tel Abyad’dan Irak sınırına kadar olan bölgede yapılacak konutlarla 1 milyona yakın insanı oralara yerleştireceğiz. Diğerleri için ise aynı şekilde ülkemizde vatandaşlığı varsa çalışanlar olacak bunlardan da o şekilde istifade etmiş olacağız.

Öyle bir maalesef kötü propaganda yapıyorlar ki… ‘Bunlar geri gönderilmeyecek, bizim topraklarımızda kalacak’… Yok öyle bir şey ama gönüllük esasına göre biz bunları göndermek durumundayız.

Suriye ile bizim güney bölgelerimiz kültürel noktada birbirleri ile bir çok ortak noktaları olan kardeşlerimiz. Dil noktasında aynı şekilde bir durum söz konusu.”

ifadelerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.