Cumhurbaşkanlığı'nda taşeron konuşuldu | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Eylül 2020 - 09:34

Cumhurbaşkanlığı’nda taşeron konuşuldu

Cumhurbaşkanlığı’nda taşeron konuşuldu
Son Güncelleme :

09 Temmuz 2019 - 13:08

8.393 görüntülenme

Seçim süreçlerinin sona ermesinin ardından Türkiye ana konularından biri olan ekonomiye döndü. Bu kapsamda en önemli değişimlerin çalışma hayatında yaşanması beklenirken, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu son yaptığı toplantıda taşeronların durumu, kıdem tazminatı ve işsizlik konuşuldu.

Prof. Dr. Vedat Bilgin liderliğinde toplanan Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu toplantısına kurul üyeleri ve sendika temsilcileri katıldı. Beştepe’de yapılan toplantının konuları Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan tarafından verildi.

TAŞERONLAR KONUŞULDU

Toplantıda konuşulan en önemli konulardan biri başta KİT’ler olmak üzere taşeron işçilerin yaşadığı sorunlar oldu. Edinilen bilgiye göre sendikalar yetkililerden taşeron sorunlarının mutlaka çözülmesini istedi. Bu sorunlar içinde kadro alamayan taşeronlar ile kadro alan taşeronların sözleşme sorunları yer aldı.

KIDEM TAZMİNATI KONUSU

Toplanıtda kıdem tazminatı da konuşuldu. Sendika temsilcileri kıdem tazminatı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; Hiç kimsenin mağdur edilmesini istemiyoruz. Bu konuda mutabakat esastır. Aile Bakanı ile oturup tüm boyutlarıyla değerlendirip, istişareyle karar vereceksiniz. Tüm tarafların mutabakatını dikkate alacağız. İşçi, işveren ve hükümet mutabakata varacak bu konuyu çözeceğiz” sözleri hatırlattı.

Toplantıda ayrıca mevsimlik ve geçici işçilerin çalışma süreleri ile sigorta sorunları masaya yatırıldı. Yine toplantıda gündem maddelerinden biri işsizlik ve istihdam seferberliği oldu. Kurul bu konuda politikalar üretme kararı aldı.

Toplanıtda konuşulan konuların raporlaştırılarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önüne sürüleceği öğrenildi.

Maksat İstihdam’ın Instagram adresi açıldı: Gelişmelerden anında haberdar olmak için takip edin