Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Lozan açıklaması | Lozan nedir? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

22 Eylül 2020 - 14:09

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Lozan açıklaması | Lozan nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Lozan açıklaması | Lozan nedir?
Son Güncelleme :

24 Temmuz 2019 - 15:12

223 görüntülenme

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş vesikası olan Lozan Barış Anlaşması’nın 96. Yıl Dönümü. Bu önemli günde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir mesaj yayınladı. Erdoğan mesajında Türkiye’nin güvenliği ve bağımsızlığına dair önemli noktalara değindi. Peki Lozan nedir? Lozan Barış Anlaşması maddeleri nelerdir?

Lozan Barış Anlaşması 96. Yıl önce bugün imzalandı. Türkiye tarihi açısında bu kritik anlaşmanın yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir mesaj yayınladı. Erdoğan’ın mesajında şu ifadeler yer aldı;

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş senedi olan Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 96’ncı yıl dönümüne ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl aynı zamanda istiklal mücadelemizin başlangıcının 100’üncü yıl dönümüdür. Dünyanın en güçlü ordularına karşı verdiğimiz Milli Mücadele, ülkemizin bağımsızlık belgesi olan Lozan Antlaşması’yla taçlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti, bir asır önce olduğu gibi bugün de bağımsızlığına, bekasına, vatandaşlarının huzur ve güvenliğine yönelik her türlü tehdidi bertaraf edecek güce ve kararlılığa sahiptir. Son dönemde Doğu Akdeniz’de ve Suriye’nin kuzeyinde attığımız adımlar, milletimizin ve Kıbrıs Türklerinin hak, hukuk ve menfaatlerini koruma hususundaki hassasiyetimizi açıkça ortaya koymuştur.

Örtülü veya açık hiçbir yaptırım tehdidi Türkiye’yi haklı davasından vazgeçiremeyecektir. Bu düşüncelerle Lozan Barış Antlaşması’nın 96’ıncı yıl dönümünde cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, gazilerimizi saygı ve minnetle yâd ediyorum.”

LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI NEDİR?

1. Dünya Savaşı’nda mağlup olan Osmanlı Devleti’ne batılı ve emperyalist güçler tarafından Mondros Ateşkes Anlaşması imzalatıldı. Bu anlaşma OsmanlI’nın gücünü tamamen etkisiz hale getirdi ve işgale açık hale getirdi.

Bu anlaşmanın devamında Osmanlı Devleti’ni işgal anlaşması olan Sevr Anlaşması da imzalandı. Bu anlaşmanın ardından Osmanlı Devleti’ne ait topraklar batılı güçler tarafından bölüşülmeye başlandı. İç Anadolu’daki bir kaç bölge hariç Osmanlı toprakları tamamen parçalanmış ve bölüşülmüştü. Bu anlaşmayı İstanbul’un işgali izledi. İşgal İngiltere tarafından bizzat yapıldı.

KURTULUŞ MÜCADELESİ BAŞLADI

İşgaller üzerine Anadolu’da direniş hareketi başladı. Art arda kurulan cemiyetlerle Anadolu’da emperyalist güçlerin işgaline karşı direniş artarken 19 Mayıs 1919’da kritik bir gelişme yaşandı. O dönem Osmanlı ordusunda görevli olan Mustafa Kemal Atatürk Bandırma adlı vapur ile Samsun’a çıkarak Anadolu’daki direniş hareketlerini yönetmeye ve birleştirmeye başladı.

Samsun’a çıkışın ardından Anadolu’daki direnişi koordine etmeye başlayan Atatürk, bu kapsamda önce Amasya Genelgesi yayınlandı. Ardından Erzurum, Balıkesir-Alaşehir ve Sivas kongreleri düzenlendi. Amasya Görüşmelerinin devamını ise Misak-ı Milli kararları izledi.

KURTULUŞ SAVAŞI’NIN ARDINDAN

Başarılı geçen bir kurtuluş savaşının ardından TBMM hükümetinin ilk önemli anlaşması Mudanya Ateşkes Anlaşması imzalandı. Bu anlaşma Anadolu’nun mücadeleden galip çıktığının ilk vesikası oldu. Bu anlaşmanın ardından TBMM hükümeti İsviçre’nin Lozan kentinde düzenlenen görüşmelere çağrıldı.

LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI

24 Temmuz 1923 yılında TBMM Hükümeti ile Britanya İmparatorluğu, Fransız Cumhuriyeti, İtalya Krallığı, Japon İmparatorluğu, Yunanistan Krallığı, Romanya Krallığı ve Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı (Yugoslavya) devletleri arasıdna imzalanan barış anlaşmasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırılarını belirleyen bu anlaşma kapsamında iki ayrı görüşme yapıldı. İlk görüşmeler 4 Şubat 1923’te tıkandı. 23 Nisan 1923’te başlayan ikinci görüşmeler 24 Temmuz’da son buldu.

Lozan’da Türkiye’nin Irak, Suriye, Yunanistan sınırı belirlendi. Kapitülasyonlar kaldırıldı. Adalar Yunanistan’da kaldı. Azınlıkların durumu, savaş tazminatları, Osmanlı’nın borçları ve boğazların durumu görüşüldü. Kıbrıs, yabancı okullar ve patrikhaneler görüşülen diğer maddeler oldu.

Maksat İstihdam