Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Laiklik' tarifi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 11:10

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Laiklik’ tarifi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Laiklik’ tarifi
Son Güncelleme :

17 Şubat 2019 - 17:34

370 görüntülenme

Edirne’de seçim çalışmaları kapsamında halka seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın sözleri yeni bir ‘Laiklik‘ tartışmalarının fitilini ateşledi. Erdoğan’ın din ve yaşam tarzı dayatmalarına ve ayrımcılıklarına karşı sarf ettiği sözler bazı sosyal medya hesaplarından ‘Laiklik kaldırılacak’ şeklinde yorumlanırken, Erdoğan’ın ‘Laiklik’ konusunda yaptığı tarif dikkatlerden kaçmadı.

ORTAK VATAN VURGUSU

Türkiye’nin tüm zenginlik ve farklılıklar ile 82 milyon vatandaşın ortak vatanı olduğuna vurgu yapan Erdoğan, bu ülkede herkesin başkasına hak ve hukukuna saygılı olmak şartıyla dilediğine inanabileceğine vurgu yaptı.

‘Aksi yönde bir muameleye maruz kalan Cumhurbaşkanı olarak ayrımcılığa uğrayanın yanında ben varım’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin artık yaşam tarzı ve Laiklik dayatmasından kurtarma vaktinin geldiğini söyleyen Erdoğan, 31 Mart seçimlerinin bu bakımdan da çok önemli olduğunu söyledi.

LAİKLİK NEDİR?

Erdoğan’ın Laiklik sözlerinin ardından başlayan tartışmalarda Laiklik nedir? sorusu da ön plana çıktı. Laiklik en bilinen anlamı ile devlet yönetiminde din işlerini ayırmak anlamına geliyor. Fransızca bir söz olan laik, Yunanca ‘Laikos’tan gelir. Bu söz öbeği din adamı olmayanlar için kullanılır.

Eskiden Ruhban sınıfından olmayanlar için kullanılan bu sözcük, Fransa Anayasası’ndan Türkiye’ye geçmiştir ve din ve vicdan hürriyetinin devlet tekelinden vatandaşın kendisine bırakılması anlamını taşır.

Maksat İstihdam