Corona Çin'den mi çıktı? İtalya'dan mı? : İki ülke araştırmacılarından karşılık suçlamalar

24 Temmuz 2021 - 23:00

Corona Çin'den mi çıktı? İtalya'dan mı? : İki ülke araştırmacılarından karşılık suçlamalar

Corona Çin'den mi çıktı? İtalya'dan mı? : İki ülke araştırmacılarından karşılık suçlamalar
Son Güncelleme :

21 Kasım 2020 - 16:13

Resmi açıklamalara göre 2020 yılının hemen başında Çin'in kalabalık kentilerinden olan Wuhan'da bir yarasadan insana sıçrayıp, geçen 11 aydan fazla sürede 50 milyondan fazla kişiye bulaşan ve 1.5 milyondan fazla kişi öldüren Koronavirüs tehlikesi devam ediyor. Her ülke kendi önlemlerini almaya çalışırken, günlük vaka sayısının aylardır 0 olduğu Çin'den bugün şok bir iddia geldi. Çin'in iddiasına göre Koronavirüs kendilerinde değil, İtalya'da ortaya çıktı ve yayıldı.

Pekin'den Çinli yetkililerin araştırmaları İtalya'ya çevrilmiş durumda. Özellikle İtalya'nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Koronavirüs'ün ülkede Eylül ayındaki kan örneklerinde de görüldüğünü açıklaması üzerine bu ihtimal üzerinde durulmaya başlandı.

ÇİN'DEN Mİ ÇIKTI? İTALYA'DAN MI?

Çin, bahsi geçen virüsün ABD ordusu tarafından geçen yıl Ekim ayında İtalya'dan Wuhan'a getirildiğini iddia ediyor.

UK Times'ın haberine göre Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian ise konu ile ilgili açıklamalarında Korona sürecinin bir çok ülkeyi kapsayan karmaşık bir süreç olduğunu ve konu ile ilgili açıklamaların bilim insanlarına bırakılması gerektiğini söyledi.

Loading...

İtalyan araştırmacılar ise konu ile ilgili açıklamalarında, ülkelerinde Eylül ayındaki kan örneklerinde Koronavirüs'e rastlanmasına şüphe ile yaklaşsa da,  Milan Ulusal Kanser Enstitüsü'nden Giovanni Apolone'ye göre bu örneklerin de Çin ile ilgisi olabilir.

Kuzey İtalya'nın Çin ile güçlü ticaret bağlantıları olduğuna dikkat çeken Apolone, Çin'de bu virüsün Ocak'tan aylar önce çıktığını ve Çin'in dünyaya duyurmadığını, Kuzey İtalya ile olan bağından ötürü virüsün Eylül'de İtalya'da da görüldüğünü iddia etti.

Kaynak: NYPOST
Çeviri: Ömer Taha Çiftçi