Çokça aspirin kullananlar dikkat: Prof.Dr. Ceyhan uyarıyor | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Kasım 2020 - 22:36

Çokça aspirin kullananlar dikkat: Prof.Dr. Ceyhan uyarıyor

Çokça aspirin kullananlar dikkat: Prof.Dr. Ceyhan uyarıyor
Son Güncelleme :

07 Kasım 2020 - 16:21

95 görüntülenme

Corona döneminin başından beri ekranda ismine sıkça rastladığımız Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ünlü ağrı kesici Aspirin ile ilgili önemli uyarılar paylaştı. Ceyhan, aspirini sıkça kullananları uyararak, kesinlikle rastgele kullanımını önermediğini belirtti.

REYE SENDROMU RİSKİ

Uzun süreli aspirin kullanan kişilerde ‘reye sendromu’ adlı bir hastalığın oluştuğunu söyleyen Ceyhan, grip geçiren birinin ise bu süreçte aspirin alması ile bu hastalığa yakalanma oranının yüzde 35 arttığını vurguladı.

Reye Sendromu’nun beyinde şişme yapan bir hastalık olduğunu söyleyen Ceyhan, bu hastalığın bilinen bir tedavisi de olmadığını söyledi.

Reye Sendromu ile ilgili uyarılarına devam eden Ceyhan:  “Hep çocuklarda göründü diye zannediliyordu; ama son yıllarda yetişkinlerde de giderek artan yayınlar oldu. Artık biliyoruz ki yetişkinlerde de görünüyor. Uzun süreli Aspirin alan belli hastalık grupları var, onlara mutlaka grip aşısı yapılması gerektiğini söylüyoruz ve risk grubundalar onlar” dedi.

CORONA DÖNEMİNDE SAKINCASI YOK

Pandemi döneminde Covid-19 hastalığına yakalanan bir kişinin aspirin almasında sakınca olmadığını belirten Ceyhan, fakat bu hastalığa çözüm olarak Aspirin önerilmemesi gerektiğini vurguladı.

Bir çok kişinin kendisini Covid sanıp kan sulandırmak amacıyla aspirin aldığını söyleyen Ceyhan; “Ancak, koruyucu olarak insanlara Aspirin vermek ya da bir kişinin sadece ateşi oldu, zaten tek belirtisi olduğu için test yaptıramıyor ‘ben corona virüsüm’ diye insanlar kan sulandırıcı olarak Aspirin kullanıyor. Şu an grip sezonu da başladı, grip de olabilir, ayırt etmek mümkün değil. O zaman ciddi bir risk çıkıyor ortaya. Bir kişi şu dönemde koruyucu olarak ya da ‘ateşi çıktı’ diye Aspirin alırsa bu bahsettiğim hastalığa davetiye çıkarıyor. Dolayısıyla test yapılıp corona virüs tanısı konulmadıkça bir kişinin kan sulandırıcı olarak Aspirin kullanması şu dönemde sakıncalı” dedi.

Prof. Dr. Ceyhan, hiç bir dönemde rastgele aspirin kullanılmaması noktasında halkı uyardı.