CHP'den meclise EYT teklifi! Bu sefer reddedilemeyecek | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Eylül 2020 - 01:37

CHP’den meclise EYT teklifi! Bu sefer reddedilemeyecek

CHP’den meclise EYT teklifi! Bu sefer reddedilemeyecek
Son Güncelleme :

11 Şubat 2019 - 15:30

10.956 görüntülenme

Cumhuriyet Halk Partisi Emeklilikte Yaşa Takılanlar için girişimlerini sürdürüyor. İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu EYT‘lilerin mağduriyetini çözmek için bir kanun teklifi verdi.

Türkiye’de 3 milyona yakın kişi 1999 öncesi sigortalı olduğu halde o dönem çıkan yasa nedeniyle emeklilikte yaşa takılıyor. 24 Haziran öncesi konu ile ilgili meclisteki pek çok parti ‘söz’ verse de henüz aradan geçen 9 aylık süreçte mağduriyetler çözülmedi.

CHP daha önce pek çok kez denediğini bir kez daha denedi ve EYT’liler için meclise bir kanun teklifi daha verdi. Teklifi veren Tanrıkulu konu ile ilgili hukukta kanunların uygulamaya ‘yürürlüğe girdikten sonraki tarihleri’ kapsayacağını hatırlattı. 1999’da çıkan yasanın 99 öncesi çalışmaya başlayanları da kapsamasının bu ilkeye aykırı olduğunu belirten Tanrıkulu, mağduriyetlerin giderilmesi için bu yasanın geriye dönük işletilmemesi gerektiğini söyledi.

Tanrıkulu, EYT mağdurlarının yaşlı oldukları gerekçesi ile işe bile alınmadıklarını ve az gelire mahkum edildiğini de sözlerine ekledi.

Sezgin Tanrıkulu, sorunların çözümü için tek maddedenin yeteceğine ve 5510 sayılı kanuna eklenmesi gerektiğini söyledi. Tanrıkulu’nun tekli ettiği geçici madde şöyle;

08.09.1999 tarihinden önce ilk defa sigortalı veya iştirakçi olanlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte bu Kanuna ve mülga sosyal güvenlik kanunlarına göre emeklilik için gereken prim gün sayısı ve sigortalılık süresi veya hizmet süresi koşullarını sağlayıp yaş koşulunu sağlamayanlardan, Kuruma yazılı olarak başvuranlara yaşlılık aylığı bağlanır. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Kurum tarafından belirlenir”.

Maksat İstihdam