CHP ile Hak-İş görüşmesi tamamlandı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

24 Eylül 2020 - 00:56

CHP ile Hak-İş görüşmesi tamamlandı

CHP ile Hak-İş görüşmesi tamamlandı
Son Güncelleme :

22 Haziran 2019 - 15:42

1.488 görüntülenme

Bolu Belediyesi başta olmak üzere CHP‘nin kazandığı pek çok belediyede sendikal baskılar nedeniyle işçiler zor günler yaşıyor. Özellikle Hak-İş Konfederasyonu‘na bağlı işçiler üzerinde yoğun bir baskı ve yıldırma politikası var. CHP ise işçileri ‘Emek ve Adalet Yürüyüşü’ne götüren bu baskı ve zorlamaları reddetti.

Son dönem aralarında tartışma yaşanan Hak-İş ile CHP arasında bir görüşme gerçekleşti. Hak-İş İstanbul Temsilciliği ziyaretinde bulunan CHP, bu ziyarette Bolu Belediyesi’nde işten çıkarılanların da gündeme geldiğini, CHP’nin bu ziyarette Hak-İş temsilcilerine hiç bir çalışanın sendikasından veya siyasi görüşünden dolayı işten çıkarılamayacağını söylediği, bu sorunların da takip edileceğini söylediği bildirildi.

TALEPLER KABUL EDİLDİ

Ziyarette Hak-İş, Bolu’da işten çıkarılan 19, Çanakkale’de ise işten çıkarılan 7 işçinin işe geri alınması taleplerinin kabul edildiği CHP tarafından açıklandı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Böylece Hak-İş’in işten çıkarılan işçilerle ilgili hakim talepleri belediyelerimiz tarafından çözüme ulaştırılmıştır. Ancak Hak-İş yetkilileri yapılan son görüşmede daha önce dile getirmedikleri farklı taleplerde bulunmuşlardır. Hak-İş’ten istifa eden işçilerin tekrar Hak-İş’e döndürülmesi talebi olmuştur. Diğer bir talep ise devam eden toplu sözleşme sürecinin tamamlanmasıdır.”

HAK-İŞ MEMNUN KALMADI

Hak-İş ise yaptığı açıklamada bu açıklamaların var olan sorunu çözmek yerine, İstanbul seçimleri öncesinde destekledikleri siyasetin kurgulamaya çalıştığı algı operasyonuna katkı sağlamak amaçlı hareketler olduğuna kanaat getirdiklerini, böylece Hak-İş başlatmış olduğu bu yürüyüş işten çıkarılan işçilerle ilgili olmayan taleplerin konuşulduğunu bir sürece dönüştüğünü, bütün iyi niyetli çabalara rağmen sürecin çözüme ulaşmadığı vurgulandı.

Maksat İstihdam