Çalışırken alınan istifa dilekçesi konusunda önemli karar | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 16:09

Çalışırken alınan istifa dilekçesi konusunda önemli karar

Çalışırken alınan istifa dilekçesi konusunda önemli karar
Son Güncelleme :

15 Haziran 2019 - 14:55

1.248 görüntülenme

Gaziantep’te bir işçiden çalışırken alınan istifa dilekçesi konusunda mahkemelerden önemli bir karar çıktı. Bu kararla birlikte istifa sonrası kıdem ve ihbar tazminatı konusunda önemli bir kapı daha açılmış oldu.

Gaziantep’te bir temizlik şirketinde çalışan K.K adlı bir işçi çalışırken işten çıkarıldı. Gaziantep 3. İş Mahkemesi’ne başvuran işçinin kıdem ve ihbar tazminatı almasına hükmedildi.

Mahkeme başvuru üzerine işçiye ait sicil dosyasını, iş yeri sicil dosyasını, tarafların sunduğu delilleri, bilirkişi raporunu ve tanık ifadelerini inceledi. Bu incelemeler sonunda işveren tarafından delil olarak sunulan işçinin istifa dilekçesi geçersiz sayıldı.

BASKI ALTINDA OLDUĞU ANLAŞILDI

İşverenin kanıt olarak sunduğu işçiye ait istifa dilekçesinin geçersiz sayılmasının neden olarak ise işçinin istifa dilekçesi imzalamış olmasına karşı aynı iş yerinde kesintisiz olarak çalışmaya devam etmesi ve işçinin baskı altında bu dilekçeyi imzalamış olduğunun anlaşılması gösterildi.

Mahkeme bu kapsamda işçinin kıdem ve ihbar tazminatına hak kazandığını söyledi.

İşçinin avukatı Abdulkadir Akıllar ise şu ifadeleri kullandı;

“Dava sırasında mahkemeye işveren tarafından bir takım belgeler sunuldu. Bu belgelerin içerisinde istifa dilekçesi de vardı. Müvekkilimizle görüştüğümüzde, işe başladıktan sonra söz konusu belgeleri imzalamak zorunda kaldığını söyledi. Bunun üzerine biz de savunmamızı bu yönde yaptık. Dinlenen tanıklar da aynı yönde beyanlarda bulununca istifa dilekçesinin işçi iş yerinde çalışırken alındığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Gaziantep 3. İş Mahkemesi çalışırken alınan istifa dilekçesinin geçersiz olduğunu, işçinin istifa iradesinin oluşmadığını, çalışmanın devam ettiğini, bu sebeple kabul edilebilir bir istifanın ortada olmadığına hükmetti.”

Maksat İstihdam