Maksat İstihdam

Çalışanlar dikkat: İşveren bunu isterse yapmayın!

Çalışanlar dikkat: İşveren bunu isterse yapmayın!
88 görüntülenme
06 Haziran 2020 - 14:06

Türkiye’de Covid-19 salgınının görüldüğü ilk günlerde devreye sokulan Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında 17 Temmuz’a kadar vatandaşlardan özel veya kamu fark etmeksizin çalışan tüm kesimin işten çıkarılması yasaklandı. Bu kapsamda hiç bir işveren, personelin iş akdini feshedemiyor. Keza personel de 17 Temmuz’a istifa dilekçesi veremiyor. Fakat 17 Temmuz tarihinin yaklaşması ile birlikte çeşitli sorunlar baş göstermeye başladı.

Bir çok sektörde işverenler büyük problemler yaşıyor. 17 Temmuz sonrası eğer işten çıkarma yasağı uzamazsa, bir kısım sektörde faaliyet gösteren firmalarda küçülmeye giderek işten çıkarmalar olacağına kesin gözü ile bakılıyor. Patronlar bu nedenle 17 Temmuz’dan sonra işleme konacak iş akdi fesihlerini şimdiden işçileri ile anlaşmalı şekilde yapmaya çalışıyor. Pek çok işçi kıdem ve ihbar tazminatı için buna rıza gösteriyor. Fakat bu durum başka sorunların önünü açıyor.

İŞSİZLİK MAAŞI ALAMAZ

İşverenlerin, işçilerini pandemi döneminde işten çıkarma hakkı yok. Alınan bilgilere göre bazı şirketlerde işverenler, 17 Temmuz’u çıkış göstermek üzere işçiler ile anlaşmaya çalışıyor.

Fakat bir işçi, işveren ile anlaşmalı biçimde işten çıkarsa işsizlik maaşı hakkından faydalanamıyor. Bu nedenle çalışan kesimin patronun anlaşmalı ayrılma tekliflerini kabul etmemesi gerekiyor.

KAMU-ÖZEL SEKTÖR TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN BİLGİLENDİRME HABERLERİ BURADA—TIKLA

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.