Maksat İstihdam

Çalışan emekliler dikkat: Kıdemi sıfırlamayın

Çalışan emekliler dikkat: Kıdemi sıfırlamayın
162 görüntülenme
06 Kasım 2019 - 14:00

Türkiye’de son rakamlara göre emekli sayısı 12 milyon kişi. Fakat ülkemizdeki ekonomik şartların zorluğu ve yanı sıra emekli maaşlarının düşüklüğü pek çok kişiyi emekli olduktan sonra çalışmaya itiyor. Bu durumda da kıdem tazminatı bambaşka bir mesele oluyor.

Emekli olduktan sonra aynı iş yerinde çalışacak kişiler en çok kıdem tazminatının tamamını almanın doğru olup olmadığını bilmek istiyor. Bazı emekliler eğer emekli oldukları işletmede çalışmaya devam edecekse kıdem tazminatının tümünü alma, yani sıfırlama yoluna gidiyor. Fakat bu pek de doğru bir yaklaşım değil.

HEPSİNİ ALMAYIN

Kıdem Tazminatı her çalışanın doğal hakkı. Son dönem üzerine reform tartışmaları dönen bu tazminat emekli olduğunuzda çok aksi bir durum olmazsa alınabiliyor. Emekliliğe hak kazanan bazı vatandaşlar, emekli olduktan sonra aynı iş yerinde çalışmaya devam edecekse kıdem tazminatının tamamını almamalı.

Fakat bu çalışanlar emeklilikten sonraki sürelere ait kıdem tazminatı haklarını tehlikeye sokuyorlar. Bunun yerine işverenden kıdem tazminatı almadan emekli aylığı bağlatmaları, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeyerek aynı işyerinde çalışmaya devam ederek istedikleri zaman emeklilik gerekçe göstererek kıdem tazminatı almaları daha iyi. Çünkü bu şekilde hem emeklilik öncesi, hem de sonrası kıdem tazminatlarını alabilirler.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.