BM'den Hak-İş'e cevap geldi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

24 Eylül 2020 - 01:33

BM’den Hak-İş’e cevap geldi

BM’den Hak-İş’e cevap geldi
Son Güncelleme :

20 Haziran 2019 - 10:00

317 görüntülenme

Hak-İş Konfederasyonu ve Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği Başkanı Mahmut Arslan, Geçtiğimiz haftalarda İsrail hapishanelerinde Filistinli mahkumlara yönelik insanlık dışı uygulamalara dair Birleşmiş Milletler’e bir mektup yazmıştı. Mahmut Arslan’ın BM’ye yazdığı mektuba cevap geldi.

Bu kapsamda Mahmut Arslan’ın Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği Başkanı sıfatı da kabul edilirken, BM’nin mektubu Antonio Guterres adına Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofis Sorumlusu Peggy Hicks imzası ile gönderildi.

TEŞEKKÜR ETTİLER

Birleşmiş Milletler’in cevap mektubunda Mahmut Arslan’a İsrail hapishanelerindeki Filistinliler konusunu açtığı için teşekkür edildi. Birleşmiş Milletler, mektup üzerine İsrail’e bu konuda gerekli uyarıların yapıldığını ve yapılmaya da devam edileceği bildirildi.

AA’nın haberine göre mektupta şu ifadelere yer verildi;

Sayın Mahmut Arslan, 17 Mayıs 2019 tarihinde İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumlarla ilgili mektubunuz için teşekkür ederim. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği yıllardır tutuklulara yapılan muameleyi yakından takip etmektedir. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, İnsan Hakları Konseyi Kararları S-9/1 ve S-12/1’e uygun olarak, İnsan Hakları Konseyine verilmiş periyodik raporlar, devamlı olarak yapılan kötü muamele ve işkence iddiaları dahil, Filistinli tutuklulara gösterilen muamele ile alakalı endişesini konu almaktadır. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği bilhassa tutuklular hususunda uluslararası insan hakları ve uluslararası insan hukuku yükümlülüklerini yerine getirmesi için İsrail’e zorunluluklarını, yükümlülüklerini hatırlatmıştır ve hatırlatmaya da devam edecektir.”

Maksat İstihdam