Bilinmeyen tazminat detayına dikkat! Bunu yapan alamıyor | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Eylül 2020 - 05:20

Bilinmeyen tazminat detayına dikkat! Bunu yapan alamıyor

Bilinmeyen tazminat detayına dikkat! Bunu yapan alamıyor
Son Güncelleme :

16 Temmuz 2019 - 13:00

257 görüntülenme

Çalışma hayatı içinde en muhtelifli konulardan biri de tazminatlar. Pek çok işçinin güvencesi olan bu tazminatlar zaman zaman işçinin başına bela da olabiliyor. Tazminat alamamaktan korkan çalışanlar bazı kuralları iyi bilmek zorunda.

Takvim’den Faruk Erdem işveren ile işçi arasında yasal bir sadakat bağı olması gerektiğine dikkat çekiyor. İşçi, hizmet ilişkisi sürdüğü süre içinde üçüncü bir kişi yanında çalışamayacağı gibi kendi işverine ile de rekabete giremiyor.

TAZMİNATSIZ AYRILMA SÖZ KONUSU

Sadakat maddelerini ihlal edenler tazminatsız işten atılabiliyor. Ayrıca bu kimseler eski iş verenin özel bilgileri ile başka iş yerinde çalışamıyor veya aynı sektöre girmesi yasaklanabiliyor.

İşçi yeni bir işyeri ile anlaşırsa zararlar yeni iş verenden talep edilebiliyor. Sözleşmede rekabet yasağı ile ilgili hüküm varsa işten ayrıldıktan sonra işçinin buna uyması zorunlu hale geliyor.

Örneğin bir sigorta şirketinde çalışırken ayrıldıktan sonra kendi sigorta şirketini kurmak istediğinde eski iş yerinin müşteri bilgilerini kullanıyorsa rekabet yasağı ihlal edilmiş oluyor.

Maksat İstihdam