Bilim Kurulu üyesi: Daha ağır yasaklara dönmek zorunda kalabiliriz | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

1 Aralık 2020 - 10:46

Bilim Kurulu üyesi: Daha ağır yasaklara dönmek zorunda kalabiliriz

Bilim Kurulu üyesi: Daha ağır yasaklara dönmek zorunda kalabiliriz
Son Güncelleme :

19 Kasım 2020 - 22:52

65 görüntülenme

Türkiye’de 19 Kasım 2020 itibari ile vaka sayısı 4.500’ü aşarken, vefat sayısı 123 olarak gerçekleşti. Koronavirüs salgını her geçen gün daha çok yayılıp, daha çok kişiyi öldürüyor. Vaziyet yetkilileri endişelendiriyor. En endişeli kesim ise salgın sürecinin en önemli karar mercii olan Bilim Kurulu. Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü, başta ev ziyaretleri olmak üzere Korona’nın tüm yayılma alanlarını değerlendirdi ve vatandaşlara tedbir çağrısını yineledi.

EV ZİYARETLERİ BİTMELİ

Salgının günden güne yayıldığını ve yakalanan sayısının arttığını hatırlatan Prof.Dr. Tevfik Özlü, özellikle ev ziyaretlerinin salgında önemli bir rol oynadığını savundu;

“Özellikle aynı apartmanda, aynı sitede oturanlar ya da mahallede yakın oturanlar bir araya gelmek isteyebilirler. ‘Çay demledim gelin, birlikte çay içelim’, ‘çayı koy geliyoruz’, ‘maç var birlikte maç izleyelim’, ‘yaş günü yaptık, gelin pasta keselim’ bu tür davetler, bir araya gelmeler olursa alınan tedbirler baypas edilmiş olur, kısa devre olur. Alınan idari kararların etkili olması için, salgının durdurulması için biz de vatandaş olarak bu konuda duyarlı olmalıyız”

BÖYLE GİDERSE DAHA AĞIR YASAKLAR

Gelen tedbirlerin yanında, Korona’ya karşı söylenen tedbirlere uyulması çağrısı yapan Özlü; Dolayısıyla evde oturmalıyız, eve de kimseyi almamalıyız. Evde de hane halkının dışındaki kişiler ile bir araya gelmek güvenli değil. Sokağa çıkmayız ama evde bulaşma devam edebilir. Hepimizin bu konuda sürece destek vermesi gerekiyor. Bunu yapmazsak bizi zora sokacak, canımızı yakacak radikal kararlara, yasaklara geri dönmek zorunda kalabiliriz” diyerek uyarısını yineledi.