Bilim Kurulu üyesi: "Çok büyük dalga geliyor 3 hafta kapanmamız gerek" | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

3 Aralık 2020 - 16:44

Bilim Kurulu üyesi: “Çok büyük dalga geliyor 3 hafta kapanmamız gerek”

Bilim Kurulu üyesi: “Çok büyük dalga geliyor 3 hafta kapanmamız gerek”
Son Güncelleme :

19 Kasım 2020 - 23:35

82 görüntülenme

Önceki gün CNN Türk kanalında Ahmet Hakan’ın programına konuk olan isimlerden biri Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Ateş Kara oldu. Pandemi için yeni alınan tedbirleri, salgındaki son durumu ve salgının geleceğini anlatan Prof.Dr. Kara karamsar bir tablo çizdi. Kara, çok büyük bir dalganın geldiğini ve halihazırda alınan tedbirlerin yeterli olmayacağı görüşünü savundu.

ÇOK BÜYÜK BİR DALGA GELİYOR

Dünyada pandeminin büyük bir zirveye doğru ilerlediğini söyleyen Kara, ülkemizde ve dünyada bunun işaretlerinin görüldüğünü belirtti. Özellikle ABD’de son iki haftadır rekor üstüne rekor kırıldığını belirten Prof.Dr. Ateş Kara, Avrupa’da da salgının giderek yükseldiğine vurgu yaptı.

Bu şekilde bir yükselmenin Nisan ve Mayıs aylarında da görüldüğünü belirten Kara, fakat bu sefer görülen yükselmenin çok daha hızlı olduğunu belirtti.

3 HAFTA KAPANMAMIZ GEREK

Önümüzdeki günler için daha da endişeli olduklarını söyleyen Ateş Kara, kendi fikri olarak 3 hafta bir tam kapanmanın son derece etkili olacağını savundu.

“Eğer bana kişisel biri olarak sorarsanız bizim yapmamız gereken 3 hafta tam kapanmamız gerekir. 3 hafta tam kapanma sağlarsak rakamları aşağı çekmeyi sağlarız.

Ama tam kapanma derken ev içi dışında başka kimseyle görüşmemekten bahsediyoruz. Ama burada ‘temizlik hizmetleri devam etsin’ dersek bu süreyi biraz daha uzatmamız gerekli. Ne sizlerin ne de kimsenin evden çıkmadığı bir üç hafta sağlarsak virüsün önünü keseriz.” diyen Kara, fakat tam kapanmanın gerek psikolojik, gerek sosyal hayatın devamı açısından pek mümkün olmadığını, bu nedenle sürecin 3 haftadan uzun sürebileceğini söyledi.