Beştepe'de Taşeronlar için ne konuşuldu? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Eylül 2020 - 04:58

Beştepe’de Taşeronlar için ne konuşuldu?

Beştepe’de Taşeronlar için ne konuşuldu?
Son Güncelleme :

17 Temmuz 2019 - 12:06

1.089 görüntülenme

696 sayılı KHK neticesinde kadro alan veya alamayan taşeronların sorunları sürüyor. Bu sorunlar geçtiğimiz hafta Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi‘nde Cumhurbaşkanlığı sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Vedat Bilgin başkanlığında işçi ve politika temsilcileri tarafından masaya yatırılmıştı. Taşeron’da son durum nedir?

Kadroya geçen taşeronlara asgari ücret zammı var mı? KİT’ler kadro alacak mı? bu soruların cevabı için gözler uzun zamandır siyasilerde. Geçtiğimiz hafta Külliye’de bu konular için politika geliştirmek üzere siyasiler ve sendikalar bir araya geldi. Bu toplantının raporu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın masasına ulaştı.

NELER KONUŞULDU?

Bahsi geçen toplantıda Vedat Bilgin liderliğinde sendikalar ile politikacılar; başta KİT’ler olmak üzere kadro alamayan taşeronları, iş güvenliği konusunu, taşeronlara asgari ücret zammını, kıdem tazminatı sorununu, sendikalardan istifaları ve işsizlik rakamlarını konuştular.

KADRO ALAN TAŞERONLARA DAİR BEKLENTİ BÜYÜK

Sendikalar bu toplantıda 696 sayılı KHK kapsamında kadroya alınan taşeronların toplu iş sözleşmesine dahil edilmesi için taleplerini ilettiler. Özellikle yüz binlerce işçinin TİS’e dahil olmak için imza topladığı da belirtildi.

Şu an geçerli olan durumda 2020 ekim ayına kadar taşeronlar yüzde 4+4 zam alıyor. Geçen yılın enflasyonunun yüzde 26 olduğu düşünülünce bu rakam az kalıyor. Ayrıca taşeronların özlük hakları ve mali hakları da bir hayli kısıtlı kalıyor.

Kadrolu taşeron işçilerin TİS’e dahil edilmesi ve asgari ücret zammı alması talebi toplantıda konuşulan önemli konulardan biri oldu.

Keza toplantı içinde KİT’ler başta olmak üzere kadro alamayan taşeronların durumu da masaya yatırılan bir başka konu oldu.

DAHA FAZLA TAŞERON HABERLERİ İÇİN INSTAGRAM SAYFAMIZI BURAYA TIKLAYARAK TAKİP EDİN, BİZE DESTEK OLUN