Belediyelerdeki taşeronları umutlandıran karar | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 16:43

Belediyelerdeki taşeronları umutlandıran karar: İkramiye alacaklar mı?

Belediyelerdeki taşeronları umutlandıran karar: İkramiye alacaklar mı?
Son Güncelleme :

15 Şubat 2019 - 13:23

294 görüntülenme

Pek çok taşeronun ilave tediyeleri geçtiğimiz haftalarda yattı. Yatan tediyelerin ardından özel idare ve belediyelerde çalışanların ikramiye alamaması tepkilere neden oldu. Özel idare ve belediyelerde çalışan taşeronlar bu konuda dava açmaya başladı. Bireysel olarak açılan bu davalarda umutlandıran kararlar çıkabiliyor.

Kamuda çalışan taşeronlar yılda iki kez 26 gün üzerinden ilave tediye yatmaktadır. İlk taksitler 31 Ocak 2019’da hesaba yatarken, bir sonraki ödemeler 31 Mayıs 2019’da yapılacak.

Pek çok taşeron ilave tediye alırken belediyelerde çalışanlar alamadı. Sebebi ise özel idarelerde sayılmaları oldu.

Belediyede çalışan taşeronları sevindirecek haber ise Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nden geldi. Taşeronlar tarafından açılan davada belediye şirketlerinin özel değil, kamu kurumları olduğuna dair bir karar alındı. Yargıtay’ın aldığı kararda belediye şirketlerinin yüzde 99’unun doğrudan belediyeye, yüzde 1’inin belediye iştirakine ait olduğuna dikkat çekildi.

Bu kararın ardından belediye işçilerinin ümidi arttı. Pek çok taşeron da bireysel dava açmak istiyor. Benzer kararlar artarsa belediye taşeronları da ilave tediye alabilir.

Maksat İstihdam