Belediyedeki taşeronlar için umut veren karar | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

18 Eylül 2020 - 14:37

Belediyedeki taşeronlar için umut veren karar

Belediyedeki taşeronlar için umut veren karar
Son Güncelleme :

14 Haziran 2019 - 8:51

14.109 görüntülenme

Türkiye’de belediye bünyesinde çalışan taşeronlar, 4/D statüsüne geçmiş sürekli işçi kadrosundaki taşeronlara göre çok daha düşük özlük ve ikramiye haklarına sahip oluyor. Bu durum belediye taşeronları için büyük handikap oluyor. Bazı belediyeler ise sıkıntıları çözmek için tek başlarına inisiyatif alabiliyor.

Belediye şirketlerinde çalışan taşeronlar özlük haklarının ve maaş durumlarının çözümü için hala yasa veya uygulama bekliyor. KHK sonrası kamuda çalışan her taşeron farklı statü ve koda sahip oldu. Fakat gerek maaşları, gerek tediye haklarının olmaması ve gerekse özlük haklarının az olması belediye çalışanlarını kötü etkiliyor.

KEÇİÖREN BELEDİYESİ’NDEN KARAR

4/D’liler gibi enflasyon farkından yararlanamayan belediye işçilerine umut veren emsal karar Ankara’daki Keçiören Belediyesi’nden geldi. 4/D’li olmadığı için enflasyon farkından yararlanamayan Keçiören Belediyesi bünyesindeki taşeron işçilere 500 TL tutarında maaş zammı verme kararı aldı.

Bu karar diğer belediyelerdeki taşeronlar için de umut verir nitelikte. Pek çok belediyedeki taşeronlar hala mağdur durumda. Bu tür kararlar başka belediyelere de örnek olabilir.

Maksat İstihdam