Belediye işçilerine tediye umudu doğdu! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 08:59

Belediye işçilerine tediye umudu doğdu!

Belediye işçilerine tediye umudu doğdu!
Son Güncelleme :

12 Şubat 2019 - 17:03

2.287 görüntülenme

Taşeronların kadroya geçişi sırasında en önemli detaylardan biri de tediye ödemeleri oldu. Pek çok çalışan bu kapsamda tediye alırken, belediye şirketlerinde çalışan işçiler bunu alamıyor. Ayrıma neden olan ise Yargıtay’ın daha önce konu ile ilgili aldığı kararla bu şirketleri özel şirket olarak kabul etmesidir.

Yargıtay dışında Maliye ve İçişleri Bakanlığı da yayınlandıkları kararlar ile belediye işçilerine tediye ödenmemesi konusunda açıklama yapmıştı.

YARGITAY 9.HUKUK DAİRESİ DURUMU DEĞİŞTİREBİLİR

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi tarafından 27.11.2018 tarihli bir yazı kapsamında belediye şirketlerindeki işçilerin durumuna dair değişim umudu da doğmuş oldu. Daire’nin kararında İETT ile istanbul Konut İmar Planı Ulaşım Turizm AŞ. arasında bir alt işverenlik ilişkisi olup olmadığı sorgulandı.

Sorgulamadan sonra işçinin İETT çalışanı olduğuna, yani özel değil, belediye şirketi olduğuna hükmedildi. Bu nedenle tediye dahil ilave alacaklarının bu kapsamda değerlendirilmesine hükmedildi.

Fakat yine de belediye şirketleri işçilerinin ilave tediye alabilmeleri için Yargıtay 22.Hukuk Dairesi’nin kararı değişmelidir.

Maksat İstihdam