Maksat İstihdam

Bazı memurlar 1 gün grev yapacak

Bazı memurlar 1 gün grev yapacak
106 görüntülenme
24 Ağustos 2019 - 11:00

Memur ve memur emeklilerinin 2020-2021 yıllarında geçerli olacak mali ve sosyal haklarının belirleneceği 5.Dönem Toplu İş Sözleşmesi için uzlaşma sağlanamadı. Memur-Sen, hükumetin sunduğu 2 teklifi de kesin bir dille reddetti. 23 Ağustos 2019 Cuma itibari ile uzlaşma sağlanamayınca memur kesimi konuyu hakem heyetine götürdü.

Memur-Sen gibi hükümete tepkili olan pek çok konfederasyon var. Görüşmelerden anlaşma çıkmaması üzerine Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) yakın zamanda greve gideceğini duyurdu.

TEKLİF ÇOK AZ

KESK, grev kararı almasının nedeni olarak hükumetin sunduğu teklifin enflasyonun bir hayli altında olmasını gösterdi. KESK’ten yapılan resmi açıklamada; “Ödediğimiz vergilerle patronlara, yandaş müteahhitlere, bir avuç mutlu azınlığa ‘kıyak’ üstüne ‘kıyak’ yapmakta sınır tanımayanlar bize gelince yine ‘kaynak yok, bütçe imkanlarımız kısıtlı’ demiştir” ifadeleri kullanıldı.

GREV 27 AĞUSTOS’TA

KESK’in aldığı grev kararını 27 Ağustos 2019 Salı günü uygulayacağı açıklanırken, kaç memurun bu karara uyacağına dair bir açıklama gelmemiş durumda. KESK, maaş kayıplarının çok yüksek olduğunu, ayrıca görüşmelerde toplu sözleşme sürecinin iflasına tanık olduklarını söylerken, ‘hak verilmez alınır’ mottosu ile eylem yapacaklarını söyledi.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.